Kültür bağlamında sürdürülebilir planlama yaklaşımı: Bolu örneği
Culture in the context of sustainable planning approach: Example of Bolu
  1. Tez No: 449294
  2. Yazar: BERATİYE MERAL AKDUMAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ARZU KOCABAŞ DİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Planlama disiplini ilk ortaya çıktığı dönemlerde yalnızca teknik bir süreç olarak algılanmaktadır. Zaman içerisinde yaşananlar, gelişmeler çerçevesinde, sosyal, ekonomik, politik ve mekansal boyutları da ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle planlamadaki temel unsurun“insan”olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda sosyo-kültürel boyutun taşıdığı önem karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışma, belirtilmiş olan noktalar ışığında, planlamanın geçirdiği evreler ve son aşamada sosyo-kültürel bakış açısının taşıdığı önemi, neden olmazsa olmaz bir unsur olduğunu ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi adına bu bakış açısına sahip olunmasının ve insanların da bu bilince sahip olarak kendi kültürel yaşamlarına sahip çıkmalarının önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Ayrıca özellikle ülkemizde uygulamalarına pek rastlanmayan sosyo-kültürel bakış açısı çerçevesinde geliştirilen yaklaşımların ne şekilde hayata geçirilebileceğine dair farklı deneyimler ve fikirler ortaya konmaya çalışılmıştır. Tüm bu üzerinde durulacak noktalarla birlikte, kültürel sürdürülebilirliğin önemi ve ne şekilde korunabileceği, Bolu örnek alan çalışması ile ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak başta ülkemizde ve Bolu'da gerçekleştirilen planlama çalışmalarında sosyo-kültürel bakış açısının oturmamış olduğu görülmüştür. Dolayısı ile kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi adına doğru yaklaşımların ortaya konduğundan da söz etmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
When the term“planning discipline”first came out, it was perceived only as a technical process. happening all through time within developments, it's political, environmental, social, economical, and spatial effects also have been started forehead. Especially, when it is considered that the essential element of planning discipline is“human”, its socio-cultural effect cannot be ignored. Previous researches emphasize the importance of socio-cultural effects of planning due to the phases that it passed though; nations have to aware of their own socio – cultural point of view for its sustainability. Besides, researchers had been developed ways to put in force the social-cultural approaches which does not carry out within Turkey. Cultural sustainability's importance and the ways to maintain it, highlighted via associating with field work of Bolu. Consequently, most especially in Turkey-Bolu studies, the socio-cultural perspective aren't thought about adequately so that the approaches for providing cultural sustainability cannot achieving its aim.