Sürdürülebilir yaşam tasarımı permakültür: İstanbul'a ilişkin ön değerlendirme
Sustainable life design permaculture: A preliminary assessment for Istanbul
  1. Tez No: 449293
  2. Yazar: MELİKE ŞİMŞEK BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ARZU KOCABAŞ DİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
İnsanoğlu varlığından bu yana doğayı sınırsız bir kaynak olarak görmüş, kirletmiş ve çevre sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bir tarafta hızla artan nüfus olgusu diğer tarafta ise tükenmekte olan doğal kaynakların varlığı, sürdürülebilir çevre anlayışlarının önemle gelişmesine yol açmıştır. Doğal kaynakların sınırlı olduğu ve tükenebileceği gerçeği karşısında çevrenin korunması ve bu durumun süreklilik arz etmesi, günümüzde kaçınılmaz bir gerçek niteliği taşımaktadır. Bu kapsamda kentlerde sürdürülebilir bir yaşam tasarımı ve yöntemi olarak permakültür ilkelerinden yararlanılması önerilmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de seçilen köy veya kent mekânlarındaki permakültür uygulamaları incelenmiştir. Ardından 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Plan (2009) Kararları incelenerek, Istanbul metropoliten yerleşimi içinde ekolojik tarım yapılarak permakültür ilkelerinin nasıl uygulanabileceği / çözüm önerileri için bir ön değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Permakültür, Sürdürülebilir Tasarım, Sürdürülebilir Yaşam, Sürdürülebilir Kentler, Sürdürülebilir Kalkınma.
Özet (Çeviri)
Since the presence of human beings, they have seen the nature as an unlimited resource, it has been polluted and has led to the emergence of environmental problems. The rapidly growing population on the one hand and the presence of natural resources being exhausted on the other hand, has led to the development of understanding of the importance of a sustainable environment. The fact that natural resources are limited and may run out, the protection of environment and continuity of supply to the situation is inevitible today. In this context, as a design of a sustainable life and method, benefiting from the principles of permaculture is proposed. The implementations of permaculture were researched in the selected villages / cities of Turkey and around the world. Therefore, the relevant key policies of the strategic plan of Istanbul, 1/100.000 scaled Istanbul Environmental Plan (2009), were analyzed, with regard to use of ecological agriculture in the Istanbul metropolitan area, with reference to which residential permaculture principles of implementing preliminary solutions were assessed. Key Words : Permaculture, Sustainable Design, Sustainable Cities, Sustainable Development.