Kurum kimliğinin ürünsüz vitrin tasarımındaki etkisi
The effect of institution identity on display without products
  1. Tez No: 449297
  2. Yazar: EMİNE AYDA GELGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Vitrinler alışveriş eyleminin gerçekleşmesindeki kurum ile kullanıcı arasındaki en önemli mekândır. Tarihsel gelişim sürecinin başında ahşap kapaklarla örtülen, insanların evlerinin bir bölümü olarak konumlandırılırken, günümüzde ise başlı başına mekânlar olarak karşımıza çıkmaktalardır. İlk vitrinler insanların evlerinde ön cepheye bakan odalarının bir bölümü olan ahşap kepenkli hacimlerken, camın keşfedilmesiyle dükkânların içi daha iyi görülebilir ve dükkânın içi hakkında bilgi verir hale gelmiştir. 18. Yüzyılda camın kullanılabilirliğinin artması ile günümüzdeki haline daha yakın bir vitrin fikri gelişmeye başlamıştır. Bu durum, cam kullanımı bir lüks olduğu için, ancak 18. Yüzyılın ortasında yaygınlaşmıştır. Vitrinde camların kullanım amacı, alışveriş yeri olan dükkânları tanımlaması ve ürünleri hava şartlarından koruyarak, dükkân kapalı bile olsa, ürünlerin görünmesini sağlamaktı. 19. Yüzyılda sanayinin gelişmesiyle camın kolay üretilebilir olması, ucuz olması ve yaygınlığının artmasıyla her dükkânın cephesinde uygulanmaya başlanmıştır. Sanayinin gelişmesiyle aynı zamanda üretim artmış, ürünler çeşitlenmiş ve pazar içinde rekabet başlamıştır. Bu kronolojik süreçler, vitrin tasarımlarının da hızla gelişimini sağlamıştır. Kurumsal kimliğin tarihsel sürecine bakıldığında ise devletlerin, orduların, şehirlerin ve kralların amblemlerine kadar dayanmaktadır. 19. Yüzyıl Avrupa'sındaki üretimin gelişmesi ve sanayi devrimiyle ticari semboller, modern kimlik tasarımı için ilk örnekleri oluşturmuştur. 1950-1960 yılları arasında kimlik kavramı; kurumun bilimsel adlandırılması, logosu, amblemi, şirket üslubu ve görsel kimliği ile ilgili olarak karşımıza çıkar. 1970-1980 yılları arasında kurumsal davranış ve iletişim unsurlarıyla tanımlanmıştır. Aynı zamanda, bu tarihlerde kurumsal kimlik anlayışı bir tasarım izlenimi olarak çıkmış, kurumların ve yöneticilerin ilgisini çekmeye başlamış ve uygulama alanı genişletilmiştir. Bunun sonucunda stratejik bir amaç olarak kabul gören kurumsal kimlik tasarımı, rekabet avantajı kaynağı olmuştur. 1990 lı yıllarda akademik toplumlarda ve danışmalarda büyük önem kazanmıştır. Günümüzde kurumlar kendilerine en uygun kurumsal kimliği oluşturma çabasındadır. Bunun için kendilerini rakiplerinden ayıracak logolarla, amblemlerle, kurum renkleriyle, iletişim biçimleriyle ve kurumun bütününü kapsayan davranış biçimleri gibi birçok yöntemle kurumsal kimliklerini oluşturmaktadırlar. Bu durum önce kendi içlerinde bütünlük duygusu yaratmaktayken, hedef kitlenin zihninde de iyi bir imajla anımsanmak için kullanılmaktadır. Vitrin kurum kimliğinin kullanıcı ile buluştuğu önemli bir referans bölgesidir. Vitrin hacminde soyut ve somut kavramlardan yararlanılıp kurum kimliği ve marka göz önünde bulundurularak, çeşitli malzemeler ve aydınlatmalarla desteklenerek bir mekân oluşturulurken, çeşitli mobilyalar ve öğeler yardımıyla da ürünler sergilemektedir. Kullanıcı, marka veya kurumun karakteristik ve kişisel özelliklerinden ötürü duyduğu güvenle, sattığı ürünü/hizmeti ürün sergilenmeden tasarlanan vitrininden satın alma eğiliminde olurlar. Bir marka veya kurumun kimliğinin, imajının ve ürünlerinin pazar içinde oturmuş ve bilinir olması, ürünsüz vitrin anlayışını kabul edilir kılar. Kurum veya marka vitrin hacminde ürün sergilemeden, ürününün veya hizmetinin mantığını ya da zihinde çağrıştırdıklarını anlatması, öncelikle kurumun kullanıcı kitlesine duyduğu güvenden gelmektedir. Bu tezde kurumun veya markanın markalaşma sürecini en iyi şekilde tamamlamasıyla, marka imajını insanlara en iyi şekilde izah etmesiyle ve markanın kurum kimliği ile markayı benimsemesi ürünsüz vitrin anlayışının gelişmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Showcases (displays) are most important places for shopping betwen institution and consumer. At beginn of historical development, was at a place of houses, in wooden kabinets with covers; but to day we are facing them as independently spaces. Elementarily displays been at front rooms of houses as wooden made kabinets with wooden covers and lids ; by the discovery of glass inside of shops could seen better and given more information about interior. The increase of glass usage at the 18. th century usage of glass brought the idea to day began development closer to becoming a showcase. The glass usage was a luxory till mid of 18. th century, after that has been developed. The purpose of glass usage by displays was, more information about interior, protection from weather conditions and visibility of products even by closed times. The development of industrie at 19. th century, glass production been easier and cheeper, increase of usage has been applied by front of every shop. At the same time production has increased and been miscellaneous and competition has begun. This choronological processes, has led to the rapid development of showcase design. When we look at historical period of institutional identity; mostly based on coat of arms of the governments, armies, cities and kings. Trade Marks for the designs of modern identity, been first samples by the development of production and revulution of industrie at Europe of 19. th century. Between 1950 and 1960 ies,; we see the institutional identity cosept as scientifical naming of institution, their coat of arms, amblems, own methods and prcedures. Between 1970 – 1980 been defined as institutional attitude and communicational components. Understanding of institutional identity, at these days become to a reason to guide for instutions, their administirators, and this attachment of relation made the prossess area bigger and wider. As a result designing of instutional identity accepted as strategical aim and become source of competition advantages. At the present time, intutions are giving big effort and work to build their own instutional identity. Thatsfore with emblems and symbols, instutional colours, sort of public relations and instutional methodical manners are to constitute a intutional identity and makes them recognized from their competitors. The studies with this attitute, initially gives feeling to integrity and for good reputation to the customers. Showcase is important area of institutional identity that meets the customers. To constitute a space in showcases (displays) volume, to take into consideration of trade mark and instutional identity, with help of abstract and concrete conception and usage of lighting, and various material, furniture, the goods (or products) can be displayed. Customers, due to the confidence of the brand or organization's characteristics and personal charasteristics of the sold product/service, would tend to purchase products designed to showcase not be displayed. A brand or institutional identity, it's image and products makes them known and placed inside of market, consideredbto the showcase concept without goods or products. İnstitution or brand, before displaying their products in the showcase volume, the logic of the product or service, to tell, what evokes in the mind comes primarily from confidence in the organization's customer groups. With this thesis will be to study; the best representation of brand name and completion of it's trade mark process and the best way to brand reputation, to assume brand name from cosumers and devoloping of showcases (displays) without products.