Kurum kimliğinin oluşturulmasında halkla ilişkilerin rolü
The Role of public relations in constituting corporate identity
- Tez No: 125206
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜGE ELDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 600
Özet
Günümüzde yoğun rekabetin ve tüketicilerin seçme şanslarının artması iki rakip firma arasındaki farklılaşma problemini ortaya çıkarmıştır. Bu problemi ortadan kaldırmak için, şirketlerin iç ve dış hedef kitlelere tanıtacak bir kimliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bu oluşum, son yıllarda şirket yönetimlerinin kurum kimliğini tanımlama ve uygulama çalışmalarına neden olmuştur. Kurum kimliği, çeşitli çıkar guruplarına organizasyonun kendini sunumudur ve diğer bütün kurumlardan kendisini ayırt etmek, ayırmak anlamına gelir. Bu açıdan kurum kimliği birbirini tamamlayan dört unsurdan oluşur. Bu unsurlar kurum felsefesi, kurumsal davranış, kurumsal iletişim ve kurumsal dizayndır. Bu çalışmanın temel amacı, kurum kimliği oluşum sürecinde halkla ilişkilerin rolünü incelemektir. Bu nedenle tezin birinci bölümünde, kurum kimliği kavramının tanımı, tarihçesi, kurum kimliği türleri, kurum kimliğinin dört unsuru ve kurum kimliğinin ilişkili olduğu alanlar (kurum kültürü, kurum iklimi ve kurum imajı) açıklanmaktadır. Bu bölümde kurum kimliği kavramının sınırları çizilmeye çalışılmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, halkla ilişkiler kavramı üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde kavramın tanımı, tarihçesi ve dört halkla ilişkiler modeli aktarılmaktadır. Ayrıca halkla ilişkilerin şirket içindeki önemi ve üstlendiği rol (kurumsal halkla ilişkiler, pazarlama yönlü halkla ilişkiler), halkla ilişkiler yönetimi ve stratejik yönetimle ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Kurum kimliği ve halkla ilişkiler kavramları arasındaki ilişki, üçüncü bölümde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Kurum kimliği oluşumunda halkla ilişkilerin üstlendiği rol ayrıntılarıyla anlatılmaktadır. Ayrıca kimliğinin hedef kitlelere nakledilmesinde kurum içi ve kurum dışı iletişimin rolü vurgulanmaktadır. Tezin dördüncü ve son bölümünde kurum kimliği oluşumunda halkla ilişkilerin rolünün değerlendirilmesine yönelik. Yaşar Holding Pınar Gıda ve İçecek Grubu'nda gerçekleştirilen bir örnek olay uygulaması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays increases in fierce competition and customers' selection chance have caused different problems between two rival companies. In order to eliminate these problems the company needs an identity that presents and explains itself to internal and external audiences. This formation has recently caused company managements to determine and try to apply corporate identity. Corporate identity is an organization's presentation of itself to its various stakeholders and the means by which it distinguishes itself from all other organizations. Corporate identity consists mainly of four components: These are corporate philosophy, corporate behavior, corporate communication and corporate design. The main purpose of this study is to investigate the role of public relations in corporate identity formation process. In the first part of thesis, the definition and short history of corporate identity concept, types of corporate identity, four components of corporate identity (corporate culture, corporate climate and corporate image) are explained. In the second part of thesis, public relations concept is emphasized. The definition and short history of public relations and four public relations models are discussed. In this section, furthermore, the importance and the role of public relations in an organization (corporate public relations and marketing public relations), the management of public relations and relations with strategic management is emphasized. The relationship between corporate identity concept and public relations concept is considered in the third part. The role of public relations in corporate identity formation process is explained in detail. Moreover, the role of internal and external communication that are conveyed by the corporate identity towards specific audiences are emphasized. In the final part of thesis, a case study was conducted at Yaşar Holding Company Pınar Food & Drink Group due to determine the role of public relations on the formation of corporate identity.