İnşaat sektöründe iş kazalarına neden olan faktörlerin çok kriterli karar verme yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of factors that cause work accident in construction sector with multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 597369
  2. Yazar: SAİME GÜLDEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnşaat sektöründe çokça karşılaşılan iş kazaları ve bunun sonucunda meydana gelen yaralanma ve ölümler kaza nedenlerinin araştırmalısını ve ana nedenin bulunmasını zorunlu hale getirmiştir. Ayrıca inşaat sektörünün ülke ekonomisinde büyük bir yere sahip olması iş sağlığı ve güvenliği kavramına daha fazla önem verilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarına neden olan faktörler analiz edilerek faktörlerin önem derecelerini bulmayı ve alınması gereken önlemler hakkında öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bununla beraber söz konusu faktörler doğrultusunda inşaat sektöründe faaliyet gösteren üç firmanın karşılaştırılmasının yapılması tezin bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada inşaat sektöründe meydana gelen kazaların nedenleri araştırılmış ve araştırma sonucunda nedenler üç ana başlıkta toplanmıştır. İş kazalarına neden olan faktörlerin önem derecelerini bulmak ve nedenler üzerinden firmaları karşılaştırmak için Bulanık Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri kullanılmıştır. Tez çalışmasının sonuç bölümünde ikili karşılaştırma anketlerinden elde edilen veriler, Bulanık AHP yöntemi ile analiz edilerek iş kazasına neden olan faktörler ağırlıklandırılmıştır. Söz konusu yöntem sonucunda elde edilen bulgular ışığında da Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak inşaat sektöründe faaliyet gösteren üç firma karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents, which are frequently encountered in the construction sector, and the resulting injuries and deaths have made it necessary to investigate the causes of the accident and to find the main cause. In addition, the fact that the construction sector has a great place in the national economy necessitates the importance of occupational health and safety. This study aims to analyze the factors that cause occupational accidents in the construction sector and to find out the importance of these factors and to provide suggestions about the precautions to be taken. However, the comparison of the three companies operating in the construction sector in line with these factors is another objective of the thesis. In this study, the reasons of the accidents occurred in the construction sector were investigated and the reasons of the research were gathered under three main headings. Fuzzy Multi-Criteria Decision Making methods were used in order to find the importance of causes of occupational accidents and to compare firms the reasons. In the conclusion part of the thesis, the data obtained from the paired comparison surveys were analyzed by Fuzzy AHP method and the factors causing occupational accidents were weighted. In the light of the findings obtained from the said method, three firms operating in the construction sector were compared using the Fuzzy TOPSIS method.