An intelligent hospital navigation and guidance system for visually impaired patients
Görme engelli hastalar için akıllı bir hastane navigasyon ve rehberlik sistemi
  1. Tez No: 449324
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN, YRD. DOÇ. DR. ATİLA BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Görme engellilerin dolaşımının sağlanması ve iç mekanların karmaşıklığını öğrenmelerine gerek kalmadan topluma dahil olabilmeleri için karmaşık ortamlarda akıllı yönlendirme sistemleri kritiktir. Görünmez Gözler (Invisible Eyes) isimli sistemimiz, görme engelliler için akıllı rehberlik ve yönlendirme yapmaktadır. Sistem, bina içi yönlendirme için prosedürlerin ugulanmasının şart olduğu karmaşık ortam olarak hastaneleri hedeflemektedir. Kullanıcılar, kendileri için tasarımlanmış özel kullanıcı arayüzlerini kullanarak amaçlarını girebilmekte ve girdikleri amaçlar doğrultusunda da sistem hedef noktalarını hesaplamaktadır. Gezgin satıcı problemi adapte edilmiştir ve en uygun rota hesaplaması yapılarak kullanıcıya gerçek zamanlı yönlendirme komutları verilmektedir. Sistemi değerlendirmek için hastaneyi temsilen bir test ortamı hazırlanmıştır ve sonuçların da gösterdiği üzere akıllı amaç seçme ve hedef noktalarını belirleme mekanizması kullanıcılar tarafından kabul edilmiş ve etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Intelligent guidance in complex environments is critical to achieve mobility for the visually impaired, and encourage them to be more actively involved in society without spending time to learn about procedures related to indoor environments. Our system, Invisible Eyes, provides intelligent navigation and guidance to the visually impaired. The system implemented is for hospitals chosen as complex environment where procedures must be applied in order to navigate. The system allows the users to input their objectives via specially designed user interface, and destination targets are determined based on their purposes by the system. Path optimization is performed by adaptation of the travelling salesman problem, and real time instantaneous instructions are provided to users. For evaluation of the system, an environment representing hospitals is established and tested by visually impaired participants and the results show that the intelligent purpose selection-destination evaluation mechanism part of the system is approved and found to be effective by all the participants.