İnşaat çeliklerinin sıcak daldırma yöntemiyle alüminyum kaplanması ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
Hot dip aluminizing of reinforcing steel and investigation of corrosion properties
- Tez No: 449375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ VEFA EZİRMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Donatı korozyonu betonarme yapılarda karşılaşılan en önemli problemlerden biridir. Donatıda meydana gelen korozyon, beton-donatı ara yüzeyindeki yapışmayı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca oluşan oksitlerin hacimce genleşmesi nedeniyle beton içerisinde zararlı gerilmeler oluşur. Bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak amacıyla inşaat çeliklerinin korozyon dayanımın arttırmak gereklidir. Bu çalışmada donatılarda oluşan korozyonu azaltmak için inşaat çeliklerinin üzerine sıcak daldırma yöntemiyle alüminyum alaşımı kaplamalar yapılmış, ardından yapılan kaplamaların mekanik ve korozyon özellikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında üç farklı çapta inşaat çeliği, farklı daldırma sürelerinde (1-3-5 dakika) sıvı alüminyum alaşımı içerisine daldırılmış, süreye bağlı olarak farklı kalınlıkta kaplama ve difüzyon tabakalarının oluştuğu görülmüştür. Ara tabakanın kalınlığı daldırma süresine göre farklılık göstermiştir. Sıcak daldırma Al kaplama prosesi sırasında oluşan ara tabaka malzeme içerisine parmak görünümünde difüze olmuştur. Üretilen kaplamaların korozyon özelliklerini incelemek amacıyla üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış malzemeler ile kaplanmış malzemeler karşılaştırmalı olarak %3.5 lik NaCl çözeltisinde korozyon testine tabi tutulmuştur. Kaplanmış numunelerde herhangi bir korozyona rastlanmazken, kaplanmamış olan malzemelerde ciddi miktarlarda korozyon oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reinforcement corrosion is one of the most important problems encountered in reinforced concrete structures. Interfacial adhesion between the concrete and the reinforcement is negatively affected by the corrosion of steel reinforcement. Also corrosion products can be produce harmful stresses in the concrete due to the volumetric expansion of oxide structures. Corrosion resistance of the reinforcing steel must be increase in order to eliminate harmful effects. In this study, hot-dip aluminum alloy coatings were made on the structural steel for the purpose of reduced corrosion. Then mechanical and corrosion properties of coatings were examined. Three different diameters construction steels were immersed in molten aluminum alloy at different immersion times (1-3-5 min). Different coating thickness and diffusion thickness was observed depending on the holding time. The thickness of the interlayer vary with holding time. In hot-dip-aluminizing, the interlayer was shown a finger-like growth into the steel. The corrosion properties of the coated samples were investigated in to a solution of NaCl 3.5% as compared to the uncoated samples. The coated samples shown better corrosion resistance compared to uncoated steels.