Bursa-Uludağ kayak merkezinde lisansiyer olarak kayak sporu yapanlarda, kaza görülme sıklığı ve kazalara neden olan faktörler
- Tez No: 44939
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
56 ÖZET Günümüzde gittikçe yaygınlaşan kayak sporunda kayak kaza ları da sık görülmektedir. Kayak sporu yapanlarda kaza sıklığını ve bu kazaların nedenlerini araştırmak amacıyla yapılan bu araştırma; Bursa-Uludağ bölgesinde kayıtlı 655 lisanlı kayakçıdan, 201 lisanslı kayakçı üzerinde anket uygulanmıştır. Bilgiler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. 202 kayakçının bir yıl içerisinde 163'ünün (%81,0) kaza geçirdiği ve toplam kaza sayısının 181 olduğu, kayakçı başına yıllık kaza sıklığının 181%201=0.9 olduğu saptanmıştır. Kaza geçirme durumu ile yaş grupları, cinsiyet ve kayak sporu yapma süresi arasında ilişki saptanamamıştır. Kazaların %58'i serbest kayarken olmuştur. Kazaların nedenleri arasında ilk sırayı %42,6 piste bağlı nedenler oluşturur iken bunu malzemeye bağlı neden ler %23,8 ile izlemektedir. Kazaların %25.4'ü hava şartlarına bağlı nedenlerden, %8.9'u ise kişisel nedenlerden oluşmuştur. Kayak kazalarının en aza indirilmesi için pistlerde gerekli emniyet tedbirlerinin alınması, kayakçıların eğitici ile birlikte kayması ve kayak kazalarına neden olan faktörler konusunda bil gilendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In order day by the spread of ski, the ski accidents are being observed freguently, in order to searcling the frequency and the reasons of the accidents on people who are skiing this study was done on over: 201 Licencee skiers at Bursa-Uludağ ski resart. The data were collected by interviewing technique. It is fixed out that, in one year 163 skiers over 201 (_l-0%) had on accident was 181, the yearly frequency of accident was 181/201=0.9 per skier. It is not founded out a relation between the situation of having accident and age groups, sex and period of skiing, 58% of the accidents were happened during free skiing. Between the reasons of the accidents. The reasons related with the conditions (physical) of the skii courses are touking the first place with a percentage of 42.6. They are followed by reasons re lated with the equipment (23.8%). Accidents related with wheat - her conditions 25.4% and the personal reasons 8.9%. In order to minimizing the ski accidents, useful security precautions must be taken at ski courses, the skiers must ski with trainer and they must be informed about the causing factors of the ski.