Schiff bazı içeren C17H22N3O2(I) ve C21H28BrFN3O(II) moleküllerinin yapısal ve spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Insvastigating with structure and spetroscobic methods molecules of (I) C17H22N3O2 and (II) C21H28BrFN3O of which contain Schiff bases
  1. Tez No: 449393
  2. Yazar: TUĞBA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Schiff bazı olan C17H22N3O2 (I) ve C21H28BrFN3O (II) organik bileşiklerinin, tek kristal X-ışını yapı çözümü ve arıtımı, IR spektroskopisi ve kuramsal hesaplama yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. İncelenen kristaller, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde sentezlenmiştir. Belirtilen kristaller için kırınım verileri Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezinde bulunan Bruker AXS Difraktometresi ile toplanmıştır. Toplanan şiddet verilerinin analizi sonucunda kristallerin geometrik parametreleri ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri elde edilmiştir. Deneysel olarak elde edilen sonuçların desteklenmesi için teorik hesaplamalarda Gaussian 03W paket programı kullanılmıştır. Moleküllere Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı ve Hartree-Fock Kuramı ile geometri optimizasyonu yapılarak moleküllerin titreşim frekansları hesaplanmıştır. Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı kullanılarak moleküllerin elektrostatik potansiyel haritaları ve öncü moleküler orbitalleri çizdirilmiştir. Bu şekilde elde edilen teorik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında aralarında iyi bir uyum olduğu gözlenmiş ve ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, the structural and spectroscopic properties of the C17H22N3O2 (I) ve C21H28BrFN3O (II) organic complexes which have schiff base were investigated by single crystal X-ray Diffraction (XRD), Infrared Spectroscopy (IR) and theoretical calculation methods. Investated crystals were synthesized in Ondokuz Mayis University, Department of Chemistry. The diffraction data for the indicated crystals were collected by Bruker AXS diffractometer in the Scientific and Technological Research Center in Aksaray University. As a result of analysis of the collected intensity data, the geometric parameters, intramolecular and intermolecular interactions of these crystals are obtained. The theoretical calculations in Gaussian 03W software package is used to support the results obtained experimentally. The geometry optimization and vibrational frequencies of the molecules was calculated by the help of DFT and HF methods. The electrostatic potential maps and frontier molecular orbitals are plotted by using Density Functional Theory. Compared with the theoretical and the experimental results were obtained, the result is that a good fit and achieved results are discussed in detail.