Ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri ve fen kaygı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
An analysis of middle school students' learning styles and science anxiety levels in terms of different variables
  1. Tez No: 1005785
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞANSAL AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ve fen kaygı düzeylerini farklı değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyleri ve fen başarısı) açısından incelemektir. Araştırmada nicel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ağrı ili merkez ilçesinde bir devlet ortaokulunda 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeylerinde öğrenim gören 230 kız 231 erkek olmak üzere toplam 461 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin öğrenme stillerini, fen bilimleri kaygı düzeylerini ve demografik yapılarını belirlemek üzere Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri-III (KÖSE-III), Fen Bilimler Dersine Yönelik kaygı Ölçeği (FBDYKÖ) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan KÖSE-III Kolb tarafından geliştirilmiş, Evin Gencel (2007) tarafından Türkçeye uyarlanmış; FBDYKÖ Şimşek ve Hamzaoğlu (2023) tarafından literatüre kazandırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Ki-Kare testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin öğrenme stilleri ile cinsiyetleri, sınıf düzeyleri ve anne-baba eğitim düzeyleri arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmazken, araştırmaya katılan öğrencilerin fen başarıları ile öğrenme stilleri arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilmiştir. Öğrencilerin fen kaygı düzeyleri ile cinsiyetleri, sınıf düzeyleri ve anne-eğitim düzeyleri arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmazken, araştırmada yer alan öğrencilerin fen başarıları ile fen kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra araştırmada yer alan öğrencilerin öğrenme stilleri ile fen kaygı düzeyleri ile arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilememiştir. Ortaokul öğrencilerinin farklı öğrenme stillerine yönelik öğrenim programları geliştirilebilir. Öğrencilerin bireysel öğrenme stilleri dikkate alındığı öğrenme stratejilerinin uygulanması öğrenme sürecini olumlu yönde destekleyebilir. Bu durum öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik kaygılarını azaltabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the learning styles and science anxiety levels of middle school students in grades 5, 6, 7, and 8 in terms of various variables, including gender, grade level, parental education levels, and science achievement. The study employed a survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of a total of 461 middle school students 230 females and 231 males enrolled in grades 5 through 8 at a public middle school located in the central district of Ağrı province. To determine the participants' learning styles, science anxiety levels, and demographic characteristics, the Kolb Learning Styles Inventory–III (KLSI–III), the Science Course Anxiety Scale (SCAS), and a personal information form were used. The KLSI–III, used in the study, was originally developed by Kolb and adapted into Turkish by Evin Gencel (2007), while the SCAS was developed and introduced into the literature by Şimşek and Hamzaoğlu (2023). The data collected were analyzed using the SPSS statistical software package. Chi-square tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied in the data analysis process. The results of the analyses indicated that there were no statistically significant differences between students' learning styles and their gender, grade levels, or parental education levels. However, a statistically significant difference was found between students' science achievement and their learning styles. Similarly, no statistically significant differences were observed between students' science anxiety levels and their gender, grade levels, or maternal education levels, whereas a statistically significant difference was identified between students' science achievement and their science anxiety levels. In addition, no statistically significant relationship was found between students' learning styles and their science anxiety levels. Based on these findings, instructional programs tailored to different learning styles of middle school students can be developed. Implementing learning strategies that take students' individual learning styles into account may positively support the learning process and contribute to reducing students' anxiety towards science courses.