Yönetim bilişim sistemleri alanının Türkiye ve Dünya'daki bibliyometrik analizi ve haritası
Bibliometric analysis and mapping of management information systems field in Turkey and the World
- Tez No: 449430
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ve Dünya'daki Yönetim Bilişim Sistemleri alanını istatistiksel analizler ve bibliyometrik haritalar kullanarak analiz etmek ve ana hatlarını belirlemektir. Bu amaçla, ilk olarak, uzman görüşü yardımıyla alanla ilişkili Science Citation Index Expanded ve Social Science Citation Index kapsamındaki dergiler belirlenmiştir. Uzman görüşü sonucu belirlenen 24 dergideki, 1980-2015 yılları arasındaki toplam 20497 ingilizce yayın analizler için Web of Science Core Collection'dan bir text dosyası olarak elde edilmiştir. Veri temizleme işlemlerinden sonra, etkin yazarlar, kurumlar ve ülkeler belirlenmiştir. Ayrıca, yazar sayısına göre makale dağılımları, yıllara göre makale sayılarının değişimleri ve trend analizi ve son olarak ise YBS alanında en çok atıf alan yayınlara yer verilmiştir. Analizler çizelgeler ve şekiller ile desteklenmiştir. Çizelgeler ve şekillerin gösterimi için Microsoft Excel'den, veri temizleme ve veri dönüştürme işlemleri için ise BibExcel'den yararlanılmıştır. İstatistiksel analizlerden sonra bibliyometrik haritalama yöntemiyle alan tasvir edilmeye çalışılmıştır. Bibliyometrik haritalama işlemi için VOSviewer programından yararlanılmıştır. İlk olarak, elde edilen veri setinden yararlanılarak dünya haritası ortaya konulmuş ve yorumlanmış; daha sonra ise, alandaki değişimleri belirlemek için, 2006-2015 yılları arası yıllık bazda incelemeye tabi tutulmuş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Son olarak, yönetim bilişim sistemleri alanının Türkiye'deki durumu incelenmiştir. Bu kapsamda, alanda yayınlanmış olan yüksek lisans ve doktora tezleri Yüksek Öğretim Kurulu'nun ilgili web sayfasından elde edilmiştir. Bibliyometrik haritalamada, küme haritalarından ve yoğunluk haritalarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze and determine the outlines of the field of Management Information Systems in the world and Turkey using statistical analyse and bibliomettic mapping methods. For this purpose, firstly, journals in Science Citation Index Expanded and Social Science Citation Index which were related to the field were determined by the help of expert opinions. 20497 articles in English were collected in 24 journals determined by the expert opinions from Web of Science Core Collection during the period of 1980-2015 as a text file. After data cleansing processes, effective authors, organizations and countries were determined. Furthermore, distribution of articles according to the number of authors, annual variance of published papers and trend analyse of these articles and lastly, most cited articles were given. Analyses were supported by graphs and charts. It was benefited from Microsoft Excel for presentation of graphs and charts and BibExcel for data cleansing and data convertion processes. After statistical analyses, the field has been tried to be depicted using bibliometric mapping method. VOSviewer is used for bibliometric mapping processes. Fistly, world map was revealed by using dataset and interpreted; then, annual analyses of the field from 2006 to 2015 and comparative analyses were done to determine the changes in the field. Lastly, the situation of the field in Turkey was examined. In this context, master and doctoral thesis in the field which have been published in Turkey were collected in concerned website of Higher Education Council. It was benefited from clustering maps and density maps in bibliometric mapping.