Jandarma Genel Komutanlığı için personel atama süreci ve karar destek sistemi
Personnel assignment process and decision support system for the Turkish General Command of the Gendarmerie
- Tez No: 449429
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Organizasyonların başarısında, çalışan örgüt uyumunun önemli bir etkisi vardır ve atama işlemi her kurumun kendine has ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmektedir.Askeri statülü kolluk kuvveti olan ve ülke çapında 81 il ile bunlara bağlı ilçe ve köyler olmak üzere çok geniş bir sahada kamu güvenliği Genel Komutanlığında, her yıl 10.000'in üzerinde personel atama görmektedir.Dolayısıyla kurumun atama personeli, çoğu zaman birbiriyle çelişen kriterleri değerlendirmekte ve aynı zamanda birliklerin ihtiyaçlarını ve personel isteklerini tatmin etmeye çalışmaktadır. Çalışmada bu problemin çözümüne yönelik personel tercihlerini ön planda tutan, daha objektif ve sürdürülebilir yeni bir atama süreci ve atama karar destek sistemi önerilmiştir. Yeni atama sürecinde, ilk aşamada personel ön tercihleri doğrultusunda atanmakta, ikinci aşamada ise atanamayan personele kontenjan kalan birlikleri yeniden tercih edebilme imkânı sunulmaktadır. Tercih odaklı yeni süreçte, tercih türü ve miktarı da değiştirilerek öncesinde il bazında 15 tercih yapılabilirken, birlik seviyesinde 150 tercih yapma imkânı sunulmuştur. İlave olarak personelin doğru tercih kararı almasına yardımcı olacak dinamik tercih sayfaları tasarlanmıştır. Bu veriler kullanılarak ve atama karar destek sistemiyle yapılan atamalar sayesinde, öncesinde her bir personel için tek tek planlama yapan atama personelinin her geçen gün artan iş yükü azaltılmıştır. Ayrıca, sistemin kalıcı ve ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilebilir olması maksadıyla, mevcut kurumsal altyapıyla entegre bir veritabanı oluşturulmuştur. Önerilen süreç ve karar destek sistemi, 2015 yılı atamalarında kullanılmış ve %80'in üzerinde atama memnuniyeti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Person-organization fit is one of the important problems affecting the success of the organizations and personnel assignment process is shaped in accordance with the specific needs of each organization. The Turkish General Command of the Gendarmerie, as a paramilitary police force, provides public security and order for people throughout 81 provinces and county, and over ten thousand personnel are assigned annually. Related to this, detailers has to deal with many attributes some of which contradict each other and meanwhile try to satisfy the needs and preferences of commands and personnel. With this study a personnel preference oriented, more objective and sustainable assignment process and personnel assignment decision support system are proposed in order to solve the problem. With the new process in the first phase, personnel are assigned in accordance with pre preferences, and in second phase a new preference chance is given for the personnel who can not be assigned. In the new preferences oriented process, the type and amount of preferences are changed. While maximum 15 province are prefered, now 150 units located in different provinces can be prefered. In addition, preference pages that has customised advice and detailed information are designed to help personnel make the right decision. Before the proposal, detailers assigned each personel manually. Owing to assignment decision support system, detailers workload is reduced. Besides for a persistent and improvable system, a database which is integrated with the existing corporate infrastructure is created. The proposed process and decision support system were used in assignment process in 2015. A research on assigned personnel showed that over %80 of the assigned personnel was satisfied with their assignments.