Ferrosen içeren yeni Pt(II), Pt(IV) dendrimerlerinin sentezi ve immobilizasyonda kullanımı
Synthesis of new Pt(II), Pt(IV) dendrimers containing ferrocene and immobilization usage
- Tez No: 449446
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, önce ferrosen çekirdekli birinci (1G) ve ikinci jenerasyon (2G) dendrimerler sentezlenmiş, daha sonra aminofenol türevleri, Pt(II) veya Pt(IV) katyonları ile“kalıp”yöntemi kullanılarak genişletilmiş ikinci jenerasyon dendrimerler [2G-X-Pt(II) ve 2G-X-Pt(IV), X: -H, -NO2, -CH3] elde edilmiştir. Sentezlenen dendrimerlerin yapıları, FTIR, UV-Vis, 1H-NMR, AAS, LC-MS, MALDİ-TOF MS, termal analiz, molar iletkenlik ve magnetik susseptibilite ölçümleriyle aydınlatılmıştır. 2G, 2G-X-Pt(II) ve 2G-X-Pt(IV) dendrimerlerine glukoz oksidaz (GOx) ve asetilkolinesteraz (AChE) enzimleri immobilize edilmiş ve optimizasyon parametreleri (pH, sıcaklık, tekrar kullanım, depolama kararlılığı, substrat derişimi) belirlenmiştir. Michaelis-Menten eşitliği ile Km (mM) ve Vmak (mM.dk.-1) değerleri hesaplanmıştır. İmmobilize glukoz oksidaz enziminin yapay idrar ortamında tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir. İmmobilize asetilkolinesteraz enziminin pestisit (fosmet, karbaril, diklofop-metil) tayininde kullanılabilirlikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the first (1G) and second generation (2G) dendrimers involving ferrocene were synthesized, and then the expanded second generation dendrimers, [2G-X-Pt(II) and 2G-X-Pt(IV), X: -H, -NO2, -CH3], were obtained using“template method”with aminophenol derivatives, Pt (II) or Pt (IV) cations. Their structures were characterized by molar conductivity, magnetic susceptibility thermal analyses (TGA), FTIR, UV-Vis, 1H-NMR, AAS, LC-MS, MALDİ-TOF-MS methods. Glucose oxidase (GOx) and acetylcholinesterase (AChE) enzymes were immobilized on the 2G, 2G-X-Pt(II) and 2G-X-Pt(IV) dendrimers, and their optimization parameters (substrate concentration, temperature, pH, reusability and storage capacity) enzyme were determined. Their Km (mM) and Vmax (mM.min-1) values were calculated from the Michaelis-Menten equation. The reusability of the immobilized glucose oxidase enzyme was investigated in artificial urine medium. The use of immobilized acetylcholinesterase enzyme in the determination of pesticides (phosmet, carbaryl, diclofop-methyl) has been investigated.