Türk gemilerindeki iş sağlığı ve güvenliği durumu ile iş kazası risk etmenlerinin incelenmesi
Investigation of status of occupational health and safety and occupational accident risk factors on turkish flagged ships
  1. Tez No: 449469
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada; Türk bayraklı gemilerde meydana gelen iş kazaları, risk etmenleri ve mevcut iş sağlığı ve güvenliği durumu incelenmiştir. Bu amaçla, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun iş kazası veri tabanında“Nace50: suyolu taşımacılığı”başlığı altında kayıtlı bulunan ve 06.10.2011-04.02.2014 tarihleri arasında Türk bayraklı gemilerde meydana gelmiş 234 adet iş kazası vakasına ait veriler analiz edilmiştir. Ayrıca, Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi (AAKKM) deniz kazaları/olayları kayıtlarına göre 2002-2014 yılları arasında meydana gelen, Türk bayraklı gemilerde veya Türk bayraklı gemilerin karıştığı ve ölüm, yaralanma veya kayıp ile sonuçlanan 182 deniz kazası/olayına ait veriler de analiz edilmiştir. Bunlara ilaveten, Türk gemiadamlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından gemilerdeki tehlikeli işler, riskler ve İSG uygulamaları ile ilgili görüşlerine ilişkin 652 Türk gemiadamı ile anket yapılmış ve veriler analiz edilmiştir. Söz konusu analizler neticesinde elde edilen bulgular, sonuç ve öneriler tez çalışmasının ilgili bölümlerinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, occupational accidents, risk factors and current occupational health and safety status on the Turkish flagged ships were investigated. For this purpose, the data on 234 cases of occupational accident occurred on the Turkish flagged ships between 06.10.2011 and 04.02.2014 registered under“Nace50: waterway transport”in the database of Social Security Institution (SGK) were analysed. Additionally, the data on 182 marine accidents/incidents resulting in death, injury or loss occurred on or involving the Turkish flagged ships between 2012 and 2014 registered in the database of Main Search and Rescue Coordination Center (MSRCC) were also analysed. In addition, a questionnaire about Turkish seafarers' views on hazardous works, risks and occupational safety and health (OHS) practices on ships was conducted with 652 Turkish seafarers and outputs were analysed. As a result of mentioned analysis, findings, conclusions and suggestions are presented in the relevant sections of this thesis.