Tehlikeli atık yönetimi modeli
Hazardous waste management model
- Tez No: 449470
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tehlikeli atık yönetimi, endüstriyel ve evsel atıkların toplanması, taşınması, işlenmesi, geri kazanımı ve bertaraf edilmesini içeren işlemleri kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında, tehlikeli atık yönetimi problemi için tek amaçlı tehlikeli atık tesis yerleşim ve rotalama modeli geliştirilmiştir. Amaç, en düşük maliyet ve en yüksek kazançla, belirlenmiş aday yerleşim yerlerine atık işleme, geri dönüşüm ve bertaraf etme tesislerinin yerleştirilmesi ve söz konusu atıkların atık üretim merkezleri ve bu tesisler arasında taşınmasının sağlanmasıdır. Literatürde farklı çalışmalarda yer alan, atık işleme, geri kazanım ve bertaraf etme tesislerinin yerleşimi; bu tesisler arasında, atık, geri kazanım maddeleri ve atık kalıntılarının taşınması; maliyet-kazanç/geri kazanım, risk, kapasite, teknoloji uyumu ve atık-atık uyumu, geliştirilen tehlikeli atık modelinde tek bir model içinde yer almaktadır. Tehlikeli atık yönetim modelinin doğruluğu değişik büyüklükteki test problemleri ile denendikten sonra, ülkemizde uygulanan Atık Yönetimi Yönetmeliği doğrultusunda modifiye edilerek, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından elde edilen gerçek veriler ile Marmara Bölgesi uygulaması ve bu uygulamanın değişik senaryolarla duyarlılık analizi yapılmıştır. Geliştirilen model, yönetmeliklerdeki değişikliklere uygun olarak genişletilebilecek yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Hazardous waste management includes the collection, transportation, treatment, recycling and disposal of industrial and municipal hazardous wastes. In this thesis study, a single objective hazardous waste location and routing model has been developed for the hazardous waste management problem. The objective is to locate the waste treatment, recycling and disposal facilities to the predetermined candidate location sites and transport these wastes and waste residues with minimum cost and maximum profit. The location of waste treatment, recycling and disposal facilities; the transportation of wastes and waste residues between these facilities; cost, profit and recycling benefits; transportation and facility risks, capacity, equity and technology compatibility are included in one model different from the studies in the literature including only some of these ones. After the validation of the hazardous management model tested with different sized test problems, the model is modified according to the Hazardous Waste Regulation which is prepared by the Ministry of Environment and Urban Ministry of Turkish Republic and applied to Marmara Region by using the data obtained from the Ministry of Environment and Urban Ministry of Turkish Republic. After the application, a sensitivity analysis is made with different scenarios. The developed model can be modified according to the changes in the regulations in time.