Web uygulama saldırılarına yönelik otomatik tespit ve düzeltme sistemi
Automatic detection and correction system against web application attacks
- Tez No: 449488
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnternetin yaygınlaşmasıyla da beraber, web uygulamaları kişisel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmış ve özellikle de üzerinde hassas bilgi bulunan, web uygulamalarının güvenliği önemli hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, web uygulamalarının güvenliğinin arttırılması amacıyla, web uygulamalarının güvenlik durumu ve siber saldırıların kurumlara maliyeti incelenmiştir. Ayrıca, web uygulamalarında bulunan açıklıklar araştırılmış ve istismar edildiğinde web uygulamasının bütünlüğünü bozabilecek açıklıklara değinilmiştir. Bu açıklıkların istismar edilmesine karşı önlem olarak geliştirilen güvenlik çözümleri araştırılmış, ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda, uygulamanın bütünlüğünü kontrol eden ve sağlayan özgün bir sistem önerilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Önerilen sistem, herhangi bir saldırı ya da yetkisiz işlem sonucunda bütünlüğü bozulan web uygulamasının, bütünlüğünün bozulduğunun tespiti, bütünlüğün otomatik olarak tekrardan sağlanması ve tespit ettiği saldırı hakkında uyarı üretecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştiren sistem WUBKU olarak adlandırılmış ve GPL sürüm 3 ile lisanslanarak herkesin kullanımına sunulmuştur. WUBKU'nun web uygulama güvenliği çözümlerine getirdiği yeni yaklaşımla bundan sonraki güvenlik çözümlerine yeni ufuklar açması ve web uygulama güvenliğine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Web applications have begun to be used for the personal and institutional needs in various fields with the spread of the Internet and especially the security of web applications, which provide an interface to sensitive information, increased in importance. In this thesis, the security of web applications and the cost of cyber attacks to the institutions are analyzed in an effort to increase the security of web applications. Also, vulnerabilities, found in web applications, are researched and vulnerabilities which can impair the integrity of web applications when exploited, are touched on in this thesis. Security solutions, improved as a precaution against the exploitation of these vulnerabilities are investigated. According to the results a novel system, checking and providing the integrity of the application, is suggested and implemented. The suggested system identifies the application whose integrity is exploited as a result of any attacks or unauthorized process, provides the integrity again automatically and delivers a warning about the identified attack. The system is called WUBKU and licensed with GPL version 3. Thus, WUBKU is presented to use for everyone. WUBKU brings a new approach to the web application security solutions. This approach is expected to open new horizons and make contributions to the future web application security solutions.