Türk işletmeleri için örgüt kültürü boyutlarının yerli bir modelleme açısından incelenmesi: Keşfedici bir örnek olay çalışması
An explorative case study on organizational culture dimensions of Turkish business organizations with regard to a domestic modelling
  1. Tez No: 449525
  2. Yazar: TUBA YİYİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kültür, tarih boyunca hakkında en fazla araştırma yapılan konular arasında yer almıştır. Toplumsal kültürde olduğu gibi örgüt kültürü de pek çok bilim dalının araştırma alanına giren ve çözümlenmeye çalışılan bir kavramdır. Günümüzün hızla değişen çevre yapısında hayatta kalmak ona uyum sağlayabilmekle gerçekleşmektedir. Değişen çevre koşullarına uyum sağlayamayan örgüt yapılarına çözüm arayışları esnasında; birlikte çalışmanın, ortak amaç, fikir ve inançlar oluşturmanın önemi ortaya çıkmış ve toplumsal kültürün bir parçası olan örgüt kültürünün önemini arttırmıştır. Bu nedenle çalışmamızda literatürde geçen kültür modellerinin Türkiye'deki geçerliliğini ve Türk örgüt kültürünün ne yönleriyle mevcut modellerden ayrıldığını araştırmak ve Türk örgüt yapısına uygun bir model önerisi sunmak amaçlanmıştır. Çalışmanın yazın taramasında sıklıkla kullanılan kültür modelleri ve tanımlarına yer verilmiştir. Çalışmalarda nicel yöntemler kullanılarak, mevcut kültürlerin incelendiği ve özellikle de Amerika ve Asya kıtalarının özelliklerini yansıtan bu modellerin Türk örgüt yapısına oturtulmaya çalışıldığı görülmüştür. Çalışmamızda literatürde bulunan pek çok örgüt kültürü çalışmasının aksine, Türk işletmeleri için örgüt kültürü boyutlarının ortaya çıkartılması amacıyla daha çok sosyolojik araştırmalarda kullanılan etnografik bir yöntem olan katılımlı gözlem kullanılmıştır. Çalışma sonucunda literatürde bulunan modellerin bir kısım boyutları dışında, sadece etnografik yöntemlerle incelenerek elde edilebilecek korku, korkuya yönelik paternalizm, baskı altındalık, sessizlik, sindirilmişlik, bıkkınlık, duyarsızlık, hissizlik ve yoğun dedikodu unsurlarına da ulaşılmıştır. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bu işletmenin sahip olduğu örgüt kültürü“Ez Yönet-Sindir Yönet Kültürü”olarak isimlendirmekte ve Türk örgüt kültürüne bir örnek model olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture is one of the most researched subjects during the history. Similar to social culture, organizational culture is an inter-disciplinary area which is closely related to other disciplines and has been deeply analyzed so far. In the rapidly changing modern world, organizations can survive only by adapting these changes. Organizational culture plays an important role in this process. In this sense, this study firstly aims to investigate the affectivity of the cultural models in Turkey and to focus on whether Turkish organizational culture differs from the current models. It also tries to propose an appropriate model for Turkish organizational structure. The literature review in the study includes different culture definitions and models. During the literature review, it becomes clearer that the present cultures are examined by using mostly quantitative methods and these models which considerably reflect the particular characteristics of the American and Asian continents are tried to be fitted to the Turkish organizational structure. Contrary to the many studies on the organizational culture in the literature in our study, we use observation method, which is an important research technique in ethnographic model, to show dimensions of the organizational culture in Turkish businesses. Consequently, this study has reached a number of elements from the organization that can only be obtained by the observation process from the inside. This organizational culture model is defined as“oppress manage-intimidate manage”culture and presented as an organizational culture model of Turkey.