Majör depresyon tanısı almış kadınlarda kişilerarası ilişkiler terapisi yaklaşımına dayalı grupla sosyal hizmet uygulamasının psikososyal işlevsellik üzerine etkisi
The efficacy of interpersonal therapy based group social work intervention on psychosocial functioning of women diagnosed with major depression
  1. Tez No: 449526
  2. Yazar: MELTEM ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Depresyon bedensel, duygusal, sosyal ve zihinsel belirtileriyle bireyin psikososyal işlevselliğini önemli ölçüde düşüren yaygın ve ciddi bir hastalıktır. Kişilerarası ilişkiler terapisi yaklaşımına dayalı grupla sosyal hizmet uygulamasının, majör depresyon tanısı almış kadın hastaların psikososyal işlevsellik düzeylerine etkisinin olup olmadığının ortaya konulmasını amaçlayan bu araştırma, bir yönüyle nicel araştırma desenlerinden“karşılaştırma gruplu ön test-son test”modeline dayalı yarı deneysel bir çalışma, diğer bir yönüyle de depresyon tanısı almış olan kadınların tanı ve tedavi hakkındaki bakış açıları ve deneyimlerini derinlemesine incelemeye ve terapötik süreçte kadınlardaki anlamlı değişiklikleri belirlemeye yönelik nitel bir çalışmadır. On iki müdahale grubunda, on da karşılaştırma grubunda olmak üzere toplam 22 hasta araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Müdahale grubunda yer alan üyelerle 27.11.2015-12.02.2016 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nde toplam oniki grup oturumu gerçekleştirilmiş olup karşılaştırma grubundaki üyelere herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Müdahale öncesinde müdahale grubunda bulunan üyeler, karşılaştırma grubundaki üyelerle benzer depresyon ve psikososyal işlevsellik düzeyine sahipken, müdahale sonrasında bu üyeler karşılaştırma grubunda yer alan üyelere göre depresyon, sosyal uyum ve sosyal problem çözme becerisi düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme göstermişlerdir. Nitel bulguların da nicel bulguları desteklediği görülmüştür. Bulgular, majör depresyon hastalarının psikososyal işlevselliğini artırmada kişilerarası ilişkiler terapisi yaklaşımına dayalı sosyal hizmet müdahalesinin etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Depression is a serious and common psychiatric illness negatively affecting the individual's psychosocial functioning. This study aimed at determining the efficacy of interpersonal therapy based group social work intervention on psychosocial functioning of women diagnosed with major depression. The study used an embedded mixed method research design where greater weight has been given to quantitative data and the qualitative data was embedded. The quantitative phase of the study consisted of a quasi-experimental study based on pretest-posttest model with comparison group. Then, qualitative phase was used to elaborate on the experiences of women regarding their diagnosis and treatment and how it affects social adaptation and social problem solving ability. The intervention group consisted of 12 participants and the comparison group consisted of 10 participants. The intervention group received pharmacotherapy and interpersonal therapy based group social work intervention at Ataturk University Hospital, Department of Psychiatry between the dates of 11.27.2015-02.12.2016, whereas the comparison group received pharmacotherapy only. The posttest measurements have shown that the intervention group achieved a higher psychosocial functioning level than the comparison group as far as depression, social adaptation and social problem solving levels were concerned. The qualitative follow up analysis supported the quantitative findings. The findings indicated that intepersonal therapy based social work intervention has positive effects on psychosocial functioning of patients with major depression.