Kolluk kuvvetlerinin insan hakları eğitiminde alternatif bir yaklaşım: Bütüncül perspektif
An alternative approach to the human rights education of the law enforcement forces: A holistic perspective
  1. Tez No: 449524
  2. Yazar: COŞKUN KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BOZBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, kolluk kuvvetlerine verilen insan hakları eğitiminde yeni bir yaklaşım geliştirerek insan haklarının kolluk tarafından korunmasına yardımcı olacak bir perspektif sunmayı amaçlamıştır. Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde kolluk kuvvetlerine verilen insan hakları eğitimi genellikle mevzuat ağırlıklı yapılmaktadır. Mevzuat eğitiminin gerekliliğini kabul etmekle birlikte karşındakini insan olarak görmeyen, insanın değerine\onuruna saygı duymayan kısacası etik bir eğitimden geçmeyen kolluğun insan haklarını sadece mevzuat bilgisiyle koruması mümkün değildir. Bu nedenle etik, hukuk, kurumsal bilgilerin birlikte uygun bir yöntemle verilmesi, kolluğun insan haklarını korumasına da yardımcı olacaktır. Bu kapsamda, kolluk kuvvetlerinin insan hakları eğitimi için hazırladığımız“insan hakları eğitim diyagramı”ile bilgi, uygulama\tutum ve değerlendirme üçlüsünden oluşan eğitim süreci, uluslararası standartlara göre tasarlanmıştır. Bu bütüncül perspektifle eğitim alan kolluğun insan haklarını daha iyi koruyacağı, devlet ile vatandaş arasında güven ilişkisinin kuvvetleneceğini değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
This study intends to create a new approach of the human rights education to law enforcement forces that develope a perspective to protect human rights by law enforcement forces. In Turkey and many European countries, human rights education to law enforcement forces is generally based on“law”education. However, without showing any respect to human dignity and ethic education, briefly without going through a well-designed education prorgram regarding ethical issues, it is not possible for law enforcement forces to protect human rights solely with the knowledge of law. Therefore, if the knowledge of ethics, law and institution is provided with an appropriate method to law enforcement, it will help them during the protection of human rights. In this context, with the“human rights education diagram”prepared for the human rights education of law enforcement forces information, applications \ attitude and evaluation of the education process is designed according to international standards. Law enforcement forces who is getting human rights education with this holistic perspective is considered to provide better human rights protection, as a consequence, strengthen the mutual trust between government and citizens.