Felsefede bencillik kavramı ve sosyal Darwinizm eleştirisi
The concept of egoism in philosophy and the critique of social Darwinism
  1. Tez No: 449541
  2. Yazar: SEYDA KESİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bencillik, felsefe tarihinde çoğu zaman dolaylı olarak ele alınmış bir kavramdır. Ancak Eski Çağ felsefesinden itibaren bencillik kavramı için bazı sonuçlara varmak mümkündür. 19. Yüzyıla gelindiğinde ise, Nietzsche ve Schopenhauer'in görüşleri bencillik kavramı açısından daha çok şey söylemektedir. Ancak bencillik kavramı, felsefi açıdan en açık şekliyle Max Stirner tarafından, bilimsel açıdan en açık şekliyle ise Richard Dawkins tarafından ele alınmıştır. Nietzche'nin ve Max Stirner'in bencillik hakkında görüşleri insana dair önemli bir eleştiri olarak insanın bencil yönüyle yüzleşmektedir. Ne var ki, bu bencil yönün nereden kaynaklandığı hakkında tatmin edici cevaplar verememektedir. Bir etolog olarak Dawkins'in söyledikleri ise bencilliğin neden kaynaklandığı sorusunu başarı ile cevaplamaktadır. Ama toplumsal yönüyle insan ele alındığında, tarihsel-toplumsal alan ve doğa alanının ayrılığı gözden kaçırdığından ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi bu nedenle doğru kuramadığından, insan açısından söyledikleri eksik kalmaktadır. Bu eksiğin tamamlanması açısından da tarihsel-toplumsal alanla doğa alanını birbirinden doğru bir şekilde ayıran düşünürlerin görüşlerine başvurmakta yarar vardır.
Özet (Çeviri)
Egoism is a concept, which is often dealt with mediately in the history of philosophy. But beginning from the Ancient Philosophy, it is possible to come to some conclusions for the concept of egoism. When 19th century has come, the arguments of Nietzsche and Scopenhauer say much more things with regards to the concept of egoism. However, the concept of egoism is dealt with the most explicitly by Max Stirner philosophically and by Richard Dawkins scientifically. The arguments of Nietzsche and Max Stirner about egoism face with the egoist side of men as an important critict regarding man. However, they don't give satisfactory answers about where this egoist side originates from. On the other hand, what Dawkins says as an etologist answers this question successfully. But, when man is dealt with in its social aspect, because of his oversight of the differentiatin of historical-social field and natural field, and his failure of establishing the relation of these two seperate field via this, what he says about man is deficient. In order to fulfill this deficiency, it will be helpful to appeal the arguments of the thinkers who distinguish historical-social field from natural field properly.