Lösemili çocuğa sahip annelerin yaşantıları ve gelecek beklentileri
The life experiences of mothers of children with leukemia and their future expectations
  1. Tez No: 449542
  2. Yazar: GİZEM KARABUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CILGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Lösemili çocuğa sahip annelerin tedavi sürecinde ki yaşantılarını, karşılaştıkları güçlükleri, bu güçlüklerle baş etme stratejilerini ve gelecek beklentilerini anlamak amacıyla yapılan bu araştırmada, annelerin yaşantıları güçlendirme yaklaşımı açısından ele alınmıştır. Araştırma Şubat 2014 ile Eylül 2016 tarihleri arasında Ankara'da yapılmıştır. Yapılan bu nitel araştırmada, fenomenolojik yaklaşım temel alınmıştır. 18 lösemili çocuk annesine kartopu örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, tematik analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda lösemili çocuğa sahip annelerin lösemi tanısıyla birlikte yaşadıkları güçlüklerin özellikle sağlık sistemine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Tedavi sürecinin uzunluğu ve zorluğu, hastaneye bağlı sistemsel yetersizlikler, aile düzeninde meydana gelen değişimler ve toplumun hastalığa ilişkin farkındalığının olmayışı anneleri güçsüzleştirmektedir. Bunun sonucunda da annelerin psikolojik, fiziksel, sosyal ve ekonomik sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, tanı alınma sürecinde, tedavi sürecinde ve tedavi sonrasında yaşanan sorunların giderilmesi için annelerin, diğer aile üyelerinin, sağlık personelinin ve toplumun bilinçlendirilmesine yönelik sosyal hizmetin mikro, mezzo ve makro düzey uygulama önerileri geliştirilmiştir. Anahtar Sözcükler Lösemili çocuğa sahip anneler, yaşantı, güçlendirme, gelecek beklentileri, sosyal hizmet
Özet (Çeviri)
This research aims to understand mothers with children diagnosed with leukemia during the treatment process, the hardships they face, the strategies they employ to overcome these hardships and to understand their future expectations. The research has been undertaken with the intention to empowerment of the lives of mothers. This research has been done between February 2014 and September 2016 in Ankara. In this qualitative research, phenomenological apporach has been the foundational structure. 18 mothers of children with leukemia have been reached with the snowball sampling technique. Semi-structured interviews were conducted. The collected data has been analysed thematically. The research findings suggest that mothers of children with leukemia with the diagnosis experienced hardships particularly resulting from the structure of the health care system. The difficulty and the length of the treatment process, the limited institutional capacity of the hospitals, the transformations in the structure of the family and the lack of societal awareness weakens mothers abiltiy to cope through this process. Consequently, mothers experience pyschological, physical, social and economic problems. Within the framework of the results obtained during the diagnosis process, treatment process and post-treatment process, it was found that for mothers to overcome the problems they experience micro, mezzo and macro level policies aimed at family members, health personel and awareness amongst the public are suggested by this research. Key Words Mothers of children with leukemia, life experiences, empowerment, future expectations, social service