Modern individual in search of his demons: A jungian approach to the selected stories of H. P. Lovecraft
Kendi şeytanlarının arayışındaki modern insan: H. P. Lovecraft'ın öykülerine jungcu bir yaklaşım
- Tez No: 449560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Howard Philips Lovecraft (1890-1937), özellikle Batı dünyasını etkileyen çalkantılı bir dönemde yaşamış Amerikalı bir bilimkurgu, fantezi ve korku edebiyatı yazarıdır. Hem yaşadığı dönemden, hem de Edgar Allan Poe gibi yazarlardan etkilenen Lovecraft, kısa öykülerinde karakterlerini öldüren ve bildiğimiz dünya düzenini sona erdiren canavarlar, uzaylılar ve olağanüstü olgular betimlemiştir. Lovecraft'ın öyküleri Carl Gustav Jung'un analitik psikolojisi ile incelendiğinde daha derin anlamlar ortaya çıkmaktadır. Jung her bireyin arketiplerden oluşan bir kolektif bilinçaltı olduğunu söyler. Gölge ve anima/animus arketipleri bireyin görmek ya da kabul etmek istemediği karanlık tarafını gösteren arketiplerdir. Jung'a göre bireylerin bütünlüğe, kendini tamamlamaya, benliğe ulaşabilmesinin yolu bireyselleşme süreci ile karanlık taraflarını fark edip kabullenmesiyle olmaktadır. Jung aynı zamanda 20. yüzyıl modern dünyasında yaşayan insanların ilkel ve ruhani yönlerinden uzaklaştıklarını, depresyonlarının bundan kaynaklandığını ve bireyselleşme sürecine ihtiyaç duyduklarını belirtir. İlkel yönlerini medeni olanla, hayvansı taraflarını mantıklı olanla, yani ego'larını gölge ve anima/animusla birleştirerek modern insan benliğe ulaşabilir. Lovecraft'ın kurgularında karakterler ego olarak tanımlanabilirken“Öteki”leştirilen gölge ve anima/animustur. Ancak Jung bireyselleşme sürecinin başarısızlıkla da sonuçlanabileceğini konusunda uyarır ve Lovecraft'ın öyküleri de bu şekilde sona ermektedir. Karakterler birey olabilmelerini sağlayacak olan kendini tanıma eylemini gerçekleştiremediklerinden dolayı Lovecraft'ın öykülerinde egonun bireyselleşme yolculuğu travma ve ölümle sonuçlanmaktadır. 20. Yüzyılın modern insanları gibi, Lovecraft'ın karakterleri de karanlık yönlerini bastırdıklarından kendilerine ve dünyaya yönelik daha kapsamlı bir anlayış elde edemezler.
Özet (Çeviri)
Howard Philips Lovecraft (1890-1937) was an American science fiction, fantasy and horror writer who lived at a turbulent time, especially in the Western world. Influenced by both his time and writers such as Edgar Allan Poe, Lovecraft wrote short stories, depicting a variety of monsters, aliens and phenomena traumatizing or killing the characters and bringing the world order as we know to an end. When analyzed through Carl Gustav Jung's analytical psychology, Lovecraft's stories reveal deeper meanings. Jung states that every individual has a collective unconscious which is composed of archetypes. The shadow and the anima/animus archetypes reflect one's dark side which is the part that one does not desire to acknowledge or accept. According to Jung, through the process of individuation, every individual should face and embrace their dark side to reach wholeness, fulfillment, the Self. Jung also adds that people living in the 20th century modern world lost touch with the more primitive and spiritual part of themselves and thus, are depressed and in a need of an individuation process. By uniting their uncivilized side with their civilized one, animalistic side with their rational one, that is, the ego and the shadow and the anima/animus, the modern man can actualize the Self. In Lovecraft's fiction, the characters can be interpreted as the ego while“the Other”is the shadow and the anima/animus. However, Jung warns that the individuation process may end with failure as well and this is how Lovecraft's stories end. In his stories, the journey of the ego ends with trauma and death as the characters fail to achieve a wider understanding of themselves to actualize the Self. Like the modern man of the 20th century, Lovecraft's characters repress their dark side and cannot adopt a more comprehensive perspective towards themselves and the world.