'A comparative analysis of import substitution industrialization in Egypt and Turkey'
'İthal ikameci sanayileşmesi Mısır ve Türkiye'de karşılaştırmalı analizi'
  1. Tez No: 449561
  2. Yazar: DEENA SALEH HASHAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, Mısır ve Türkiye'de etkili olan İthal İkameci Sanayileşmesine odaklanmaya çalışmıştır. Her iki ülkede Uluslararası Ekonomik Enstitüler (IFIs) perspektifinde ümit veren ekonomiler olarak görülmektedir. Ayrıca, bu ülkelerde politik istikrarsızlık, sosyal değişimler ve ekonomik güçlükler de benzer özelliklerle yer almaktadır. Bu açıdan inanıyoruz ki, bu özellikler ülkelerin ekonomik ve politik tarihine tüm geçmişini kapsayan bir açıdan bakılarak daha iyi anlaşılır. Bu ülkelerde 21. yüzyılın ilk yıllarından beri yaşanan ekonomik ve politik güçlükler de benzemektedir. Bu öncelikle ithal ikameci sanayileşmeye, sonrasında liberal ekonomik politika ve SAP'a dayalı bir gelişim hattı tanımlamaktadır. Bu çalışmanın ana konusu, artan sanayi ürünleri açısından ithal ikameci sanayileşmesinin başarısıdır. Ancak Türkiye'nin ekonomik ve politik skalasının İngiliz Kolonisi'nin ardından birçok savaşla uğraşan Mısır'ınkinden daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ülkelerin ekonomik politikalarının oynadığı rolü ve politik, ekonomik kurumlarını analiz etmek üzere bir teşebbüste bulunduk. Ancak politik, uluslararası, ekonomik ve kurumsal bağlamda birçok yönden farklılıklar söz konusudur. Bu, Türkiye'nin ekonomik yöneliminin farklılığını açıklamaktadır. Kurumsal çerçeve, politik ve ekonomik ideoloji, sosyal birlikler ve uluslararası ekonomik kurumlar gibi bazı etkenlerin ithal ikameci sanayileşmesinin her iki ülkedeki başarısı ve uygulamalarını farklı etkilediği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis tried to shed light on ISI in Egypt and Turkey. Both have been regarded promising economies by International Financial Institutions (IFIs). Nevertheless, similar signs of political instability, social changes, and economic hardships have taken place in both. In this regard, we believe those signs are better understood by having a retrospective view into their economic and political history. Both had similarities in economic and political challenges since the first decade of the 21st century. This defines a similar development path based on adopted import-substitution industrialization (ISI), then by liberal economic policy and structural adjustment programs (SAPs). A central theme of this literature is the success of ISI in terms of increased industrial output. However, Turkey was better on economic and political scales more than Egypt, which was drowning in many wars, after it got over British Colony. We attempt to analyze political and economic institutions, and their role in political economy of each country. Political, international, economic, and institutional context, however, differed in many aspects. This explains the divergence in Turkey's economic performance. It is argued that some factors such as institutional framework, political and economic ideology, social coalitions, and international financial institutions affected implementation and success of ISI in each country, differently.