İşçi sınıfına bakmak: Çerkezköy'de işçi sınıfı ve gündelik hayat
Looking at the working class: Working class and everyday life in Çerkezköy
  1. Tez No: 449567
  2. Yazar: NALAN MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKSU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çerkezköy'deki işçi sınıfının hayatına odaklanan bu çalışmada, maddi bir gerçekliğin yanında sınıfın o gerçekliğe ilişkin anlamlar, semboller ve hikâyeleri de kapsadığı vurgulanmıştır. Bu sebeple sınıfa ilişkisel ve tarihsel bir yerden bakma gereği duyulmuş ve bu şekilde ele almıştır. Thompson ve Bourdieu'nün önerdiği bakış açısı çalışma için yararlı bulunmuş ve bu bakışın yöneleceği yer olarak gündelik hayat belirlenmiştir. Sınıf ve gündelik hayat üzerine kurulu kuramsal bölümün sonunda, işçi sınıfının gündelik hayatına etki eden tarihselliğin ve geçmişin önemi ortaya çıkmıştır. Bu nedenle gündelik hayat analizine geçmeden önce kentin ve oradaki işçilerin geçmişlerini ve dönüşümlerini anlayabilmek için küçük bir sözlü tarih çalışması yapılıp, bu tarihsel süreç işçilerin anlatılarıyla, onların deneyimleri üzerinden aktarılmaya çalışılmıştır. Bu bölümle kent ve oradaki işçiler hakkında gerekli bilgi toplandıktan sonra saha analizine geçilerek, Çerkezköy'deki işçi sınıfının gündelik hayatı özel yaşam, çalışma yaşamı ve boş zaman üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Kavramsal bölümde yapılan sınıfa ve gündelik olanı ilişkisel ve tarihsel olarak anlamak vurgusu, yöntem için belirleyici olmuştur. Böylelikle nitel bir araştırma olan çalışmada veriler etnografik yöntem ve katılıcı gözlem tekniği ile elde edilmiştir. Tarihten, kadınlıktan, babalıktan, Kürtlükten, inançtan ve daha birçok şeyden ayrı bir gündelik hayat olmayacağı gibi bunlardan bağımsız bir işçi sınıfı da söz konusu değildir. Çalışma işçi sınıfına ve gündelik hayatına tüm bu bileşenleri ile bakmayı amaçlamaktadır. Anahtar Sözcükler İşçi Sınıfı, Habitus, Gündelik Hayat, Rutin, Çerkezköy
Özet (Çeviri)
In this study which focuses on life of the working class in Çerkezköy, it is emphasized that the class includes not only material reality, but also meanings, symbols and stories with reference to that reality. For this reason, it is required to look at the class in a relational and historical perspective and the issue has been handled in this manner. The perspective of Thompson and Bourdieu was found beneficial for this study and the area, which this view will head towards, was determined as everyday life. The importance of historicity and the past which influence proletariat's everyday life was revealed at the end of theoretical frame based upon the class and everyday life. For this reason, an oral history study was conducted to understand history and transformation of the city and its workers before everyday life analysis and this historical process is tried to be given via narratives and experiences of workers. In this part, after collecting required information about the city and its workers, a field analysis was conducted to understand everyday life of proletariat in Çerkezköy on the basis of private life, working life and leisure time. In conceptual chapter of this study, the emphasis on understanding the class and everydayness relationally and historically is determinative on the methodology. By this way, in this qualitative study, the data has been collected via ethnographic method and participative observation technique. Everyday life cannot be thought independently from the history, femininity, fatherhood, Kurdishness, beliefs and other things in such a manner that the working class cannot also be thought independently from them. This study aims at looking working class and their everyday lives with all these components. Keywords Working Class, Habitus, Everyday Life, Routine, Çerkezköy