'Ben'in görsel anlatımları
Visual expressions of 'Me'
- Tez No: 449592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Resim sanatında“ben”i ele alan çalışmalar, kişisel ya da bireysel özgürlüklerin paralelinde gelişen portre resmine odaklanmaktadır. Sanat tarihi boyunca yapılan portre çalışmaları, çoğunlukla durağan etkileri yansıtır biçimde ifadelendirilirler. Aydınlanma çağından sonra 18 yy'dan itibaren düşüncede, sosyal hayatta başlayan özgürleşme hareketleri, kral ve imparatorların daima öne çıkarılmasında bir kırılma noktası oluşturur. Birey olarak her insanın en az onlar kadar önemli olması artık tarih sayfasında yer almaya başlar. Natüralizmin gelişmesiyle 1830'lardan portrelerde artık sıradan insanlar, günlük yaşantılarının rahatlığı içerisinde resmedilmeye başlanır. Önceki dönemlerdeki resimlemeler de çok önemsenen idealize edilmiş güzelleştirme kaygıları artık önemini yitirir. Bireyselleştirmenin getirdiği özgür üretimin yarattığı toplumsal değişmeler, sanattaki değişimleri de hızlı bir şekilde tetiklemiştir. 19 yy' da fotoğrafın keşfi, portrecilikte yeni devrimler yaratmıştır. Bu yüzyılın sonundaysa izlenimciler ve dışavurumcu yaklaşımlarla resim sanatı çok önemli yollar katetmiştir. 20 yy ve takibinde yaşadığımız yıllar, toplumsal hayatta bireyin artık tamamıyla öne çıkmasına tanıklık etmektedir. Portre sanatı kişinin iç ve dış dünyasının yansıtılmasında çok büyük farklılıklar ortaya koymuştur. Bu tezin konusu, büyük sanatçıların eserlerini inceledikten sonra oluşturduğum birikimler doğrultusunda kendimi merkeze alan otoportrelerimi görselleştirmeye yöneliktir. Yaşadığım dünya düzeni içerisinde kişi olarak iç dünyamda yaşadığım olguları süreç içinde resim sanatının imkanları doğrultusunda gerçekleştirerek bu rapor hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The works approaching“I”in arts focus on the portrait painting developed in parallel with the individual or personal freedom. All the portrait paintings made throughout the history of arts are generally expressed to reflect the stable impacts. After the age of enlightenment, the liberalization movements in thoughts and social life starting by the 18th century created a breaking point in putting the kings and the emperors forward. From then on, the importance of each human, as an individual, at least as much as them, was began to be emphasized in history. With the development of naturalism, the portraits of 1830s were including ordinary people in the comfort of their daily lives. Now the concerns about the idealized beauty, that was of utmost importance in the paintings of the former eras were no longer important. The social changes created by the free production brought by individualization also triggered the changes in arts quickly. New reformations were created in portrait painting following the discovery of photography in the 19th century. By the end of that century, the arts of painting covered an important distance with the impressionistic and expressionist approaches. During the 20th century and the following years witness the individuals who are put completely forward in the social life. The art of portrait revealed significant differences in reflecting the inner and outer world of the person. The subject matter of this dissertation is oriented for visualizing my self-portraits, taking me to the center in the direction of my accumulations after having examined the works of great artists. This report has been drafted by realizing the facts I live in my inner world within the order of this world as an individual in the direction of the opportunities of the painting art in time.