Phenomenological approach to bodily experiences: Camera operating as skilled practice
Bedensel deneyimlere fenomenolojik yaklaşım: Beceri içeren bir pratik olarak kamera kullanımı
- Tez No: 809457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu tez çalışmasında çoklu kamera sistemlerinde kamera kullanımı pratiği kamera operatörlerinin perspektifinden incelendi. Kuramsal olarak fenomenoloji ve postfenomenolojiye dayanan bu çalışma, fenomenolojik yaklaşımla beraber kamera kullanımı pratiğini bir beden tekniği ve buna bağlı olarak beceri ve uzmanlık içeren bir pratik olarak ele alır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında otoetnografi ve etnografi içeren iki aşamalı bir saha çalışması uygulandı. Otoetnografik çalışmada ben kendim bir kamera kullanıcısı olarak, kendi anlık kamera kullanımı deneyimlerimi ve bu deneyimlerle ilgili yorumlarımı, duygularımı ve fikirlerimi ele aldım. Bu aşamadan sonra uygulanan etnografik çalışma içerisinde yer alan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, katılımcı gözlemler ve gözlem sonrası görüşmelerle de iş arkadaşlarımın kamera kullanımı pratiği üzerine olan anlatımlarını ve onların kamera kullanımı deneyimlerini inceledim. Saha çalışmalarına göre, fenomenolojik perspektifle ele alınan kamera kullanımı pratiği, sistem içerisinde bedenleşme, ekipmanla bedenleşme ve resimle -görsel imajla- bedenleşmeyi de içeren bedenleşme katmanları şeklinde kendini gösterir. Bu birbiriyle ilişkili ve birbirine bağlı bedenleşme süreçlerinde zaman zaman kopmalar olabilir. Bu anlarda kamera operatörü yeniden bedenleşme arayışına girer. Kamera operatörü gerek bedenleşme süreçlerinin devam etmesinde gerekse yeniden bedenleşme sürecinde problemlerle başa çıkarken beceri ve uzmanlığına dayanarak amaçladığı görsel imajı üretir ve akış deneyiminin içine dalar. Bedenleşen bir akış deneyimi olarak kamera kullanımı pratiği, tek bir ürünün bireysel manipülasyonunun ötesine geçer ve kompleks bir yapı kazanır. Bu bağlamda kompleks kamera kullanımı aynı zamanda beceri içeren, birlikte-üretici, müşterek, yerleşik, sosyokültürel ve sosyopolitik ve aracılıklı bir pratiktir. Kamera kullanım pratiğinin sıra dışı bir doğası olduğunu ortaya koyan bu tez çalışması, bir kompleks operasyon modeli ile beraber kuram, metodoloji ve tasarım pratiğine dair çıkarımlar sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the nature of camera operating practice in multicamera systems from camera operators' perspectives. To do this, this study consults phenomenology and postphenomenology as theoretical stances. With phenomenological approach, this thesis examines camera operating practice as a technique of the body and accordingly skilled practice which involves skill and expertise. In this regard, this thesis conducts two staged field study which are autoethnography and ethnography. Autoethnography helps me to collect my instantaneous camera operating experiences with my interpretations, opinions, and feelings. This stage is followed by the ethnographic study involving semi-structured in-depth interviews, participant observations and post-observation interviews. Ethnographic study helps me to gather my colleagues' narrations on camera operating practice and their lived bodily experiences of camera operating. According to the field studies, camera operating practice from phenomenological perspective unfolds in embodiment layers which are embodiment in the system, embodiment with the equipment, and embodiment with the picture. These inter-related and inter-dependent embodiment layers are exposed to be interrupted. In case of interruptions, the camera person looks for regaining the embodiment. Both in sustaining and in re-gaining the embodiment process, camera operator employes her skilled practice to generate the intended picture and to immerse herself into the flow experience. As an embodied flow experience, camera operating passes beyond singular manipulation of a product and gains a complex nature. In this regard, complex camera operating is also skilled, co-generative, collective and situated, sociocultural and sociopolitical, and mediated. As presenting this extraordinary nature of the camera operating practice, this thesis proposes a complex operating model and promises implications for theory, methodology and design practice.