A comparative study on the theme of woman's initiation in Kate Chopin's the awakening and Doris Lessing's the summer before the dark
Kate Chopin'in Uyanış ve Doris Lessing'in Karanlıktan Önce Yaz adlı romanlarında 'Kadın uyanışı' teması üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 449608
  2. Yazar: TUBA KÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Kate Chopin'in 19. yüzyılın son çeyreğinde yazılmış olan The Awakening (Uyanış) ve Doris Lessing'in 20. yüzyılın son yıllarında yazılmış olan The Summer Before the Dark (Karanlıktan Önce Yaz) romanlarının karşılaştırmalı analizi ile feminist hareketin yükselişine ve gelişmesine ışık tutmaktadır. Bahsi geçen bu iki yazar farklı çağ ve toplumda yaşamış olmasına rağmen, romanlarda betimlenen kadın kahramanların bazı ortak özelliklere sahip oldukları, benzer problemlerle karşılaştıkları ve bunlarla başa çıkmak adına benzer yollar izledikleri görülmektedir. Kuşkusuz, 20. yüzyılın son yıllarında yaşayan kadınlar, önceki yüzyılda yaşayan kadınlara nazaran daha fazla özgürlüklere ve fırsatlara sahip olmuştur. Fakat kadınların toplumdaki yerlerine ve karşılaştıkları problemlere karşı duygusal tepkilerinde çok fazla bir değişiklik olmadığı açıktır. Tüm farklılıklarına rağmen, kadınların yaşamlarındaki tatminsizlik hissi ile aile ve toplum içerisindeki zincirleri kırmak için kararlılıkları aynı kalmıştır. Kadınların ailevi ve sosyal sorumlulukları; onların kapasitelerinin, potansiyellerinin farkına varmalarına ve amaçlarına ulaşmalarına engel olmuştur. İncelenen romanlarda, iki kadın kahraman -Kate ve Edna- eş ve anne olarak uzun süren sıkıntılı zamandan sonra uyanış ve kendilerini keşfetme sürecinden geçerler. Toplum tarafından kabul edilen kurallara uymaya isteksiz olan kadın kahramanlar, erkeğin egemen olduğu toplum tarafından belirlenen geleneksel eş ve anne rollerini yerine getirmeyi reddederler. Kendi bağımsızlıklarına ve kimliklerine ulaşabilmek amacıyla fiziksel ve zihinsel bir yolculuğa çıkarlar. Sonunda, Kate (Karanlıktan Önce Yaz / The Summer Before the Dark) özgüveni ve hayattan memnuniyeti artan bir insan olarak ailesine dönerken, daha iyi bir hayata dair tüm umutlarını yitiren Edna (Uyanış / The Awakening) yaşamına son verir.
Özet (Çeviri)
This study offers some insight into the rise and development of feminist movement, with special focus on a comparative analysis of two novels, Kate Chopin's The Awakening and Doris Lessing's The Summer Before the Dark – products of the late nineteenth-century American Literature and the late twentieth-century English Literature, respectively. Although these two authors lived in different ages and societies, the female protagonists they portrayed in these two novels have some common features and live through similar problems and follow similar paths to cope with these problems. Undoubtedly, women in the late twentieth century enjoyed greater freedom and better opportunities than those who lived in the previous century. However, it is clear that not much has changed in terms of women's emotional response to their position in society and the kind of problems they were confronted with. For all their differences, what remains the same is women's sense of dissatisfaction with their own lives and their determination to break out of the chains in family and society. Women's familial and social responsibilities prevent them from becoming aware of their own capabilities, realizing their potential, and accomplishing their ideals. In the novels under discussion, two female protagonists -Kate and Edna- go through a process of awakening and self-discovery after a long period of suffering as wives and mothers. Unwilling to follow the established norms of society, the female protagonists, refuse to fulfill the traditional roles of wifehood and motherhood assigned to them by the patriarchal society. They set out on a journey (both physical and spiritual) in their attempt to achieve autonomy and identity. In the end, Kate (in The Summer Before the Dark) decides to return to her family with a heightened sense of confidence and greater feeling of fulfillment, while Edna (in The Awakening), who has lost all her hopes for a better life, ends up committing suicide.