Güvenlik Konseyinin Irak'ın Kuveyt'i işgali sonrasında aldığı kararlara (1990-1991) ilişkin ampirik bir çalışma
Empirical study on decisions taken by security council between 1990-1991 after Iraq's invasion of Kuwait
- Tez No: 449609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BAYILLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Medeniyet ve insanlık ülkesi olan Irak, bazı sistemlerden ve yönetimlerden kaynaklanan hatalardan dolayı yüzyıllar boyunca birçok sıkıntı yaşamıştır. Irak Devleti, özellikle de 1990 yılında Irak Silahlı Kuvvetleri'nin Kuveyt'i işgal etmeye başlamasıyla uluslararası hukuku çiğnemiş oldu. Irak, uluslararası hukuk kurallarına ters düşen faaliyetlerde bulunduğundan ve kendisine Uluslararası Hukuka göre hareket edilmesi gerektiğini söyleyen devletlere karşı çıkması sonucunda son derece sıkıntılı günler yaşamıştır. Bu bağlamda Birleşmiş Milletlere üye ülkeler,“Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”nin yedinci bölümünü dayanak göstererek Irak'a karşı belli kararlar alınmasını istediler. Alınan bu kararlar doğrultusunda Irak'a ticari, mali ve ekonomik birçok yaptırım uygulandı. Irak'a savaş açma, Irak'ın Kuveyt topraklarından kovulması, askeri güç kullanarak Kuveyt Devleti'ne bağımsızlığının iade edilmesi vb. bir dizi kararlar alındı. Buna karşılık Güvenlik Konseyinin 1990-1991 yılları arasında aldığı kararlar ve bu kararların bir kısmının Amerika Birleşik Devletleri ve diğer koalisyon ortakları tarafından uygulanması, insan haklarının açıkça çiğnendiğini göstermektedir. Özellikle de Irak halkı açısından bu böyledir. Çünkü bu kararlar uluslararası hukuka aykırı kanunlar idi. Bu kararlar neticesinde çocuklar aç bırakılmış, suçsuz-günahsız insanlar öldürülmüş, çevre kirletilmiş ve devletin alt yapısı yok edilmiş idi. Ayrıca Irak'ın Uluslararası Hukuk ve kuralları çiğnediği söylenerek verilen cezalar -pişman ettirme bağlamında- türlü yaptırımlar ve nicesi özellikle Irak toplumunda derin yaralar açmıştır. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım: Irak'ın siyasi tarihi, Osmanlılar dönemindeki Irak, Baas Partisinin yönetime geçmesi, Irak-İran Savaşı, Birleşmiş Milletler Tarihi ve Irak'ın Birleşmiş Milletlerle olan ilişkisi; İkinci kısım: Barındırdığı ana birimleri, hedefleri ve prensipleri ile Birleşmiş Milletlerin teşkilat yapısını içermektedir. Üçüncü kısım ise Güvenlik Konseyinin ihtisas alanlarını, oylama usul ve yöntemini, veto yetkisini, yaptırım gücünü ve uluslararası barış ve güveni korumadaki rolünü içermektedir. İkinci bölüm ise Irak'ın Kuveyt'i işgal nedenlerini, Güvenlik Konseyinin 1990-1991 yılları arasında Irak'a ilişkin kararlarını, vetolarını, bunların ayrıntılı olarak açıklamasını ve son olarak Güvenlik Konseyinin yedinci bölümü ile Irak'ın ilişkisi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iraq, as a country of civilization and humanity, has suffered from certain systems and administrative mistakes for centuries. State of Iraq breached the international laws particularly after Iraqi Armed Forces invaded Kuwait in 1990. Iraq confronted challenges, since it carried out activities contrary to the international rules and objected the countries which warned it to act as per international law. In this context, member states of United Nations asked for the decisions to be taken against Iraq based on the Chapter Seven of United Nations Charter. In line with these decisions taken, many commercial, financial and economic sanctions have been implemented on Iraq. A range of decisions, such as declaring war against Iraq, repelling Iraq from Kuwait territories and regaining the independence of the State of Kuwait through the usage of military power, was taken. Despite this, the decisions taken by Security Council between the period of 1990-1991 and enforcement of these decisions by United States of America and other coalition partners show that human rights have been clearly violated. This is the case from the perspective of Iraqi people, since these decisions were contrary to the international law. As a result of these decisions, children were starved, innocent people were killed, the environment was polluted and the infrastructure of the state was destroyed. Furthermore, the punishments and many various sanctions implemented in order to make Iraq regret by claiming that Iraq violated the international laws, deteriorated particularly Iraqi society. Our thesis consists of two parts. First part contains three sections. First section includes political history of Iraq, Iraq in Ottoman era, Baas Party's taking the power, Iraq – Iran War, History of United Nations and relationship of Iraq with United Nations; and the second section includes the organizational structure of the United Nations together with its main departments, the objectives and principles. And third section includes specialized fields, voting procedures and methods, veto power, and enforcement power of Security Council and its role in keeping international peace and security. In the second part, the reason of Iraq's invasion of Kuwait, the decisions and vetoes of Security Council against Iraq between the years 1990-1991, and their detailed explanations, and finally the relationship of Chapter 7 of Security Council with Iraq have been explained.