Kurumsal ortam, pazar yapısı ve firma kaynaklarının Türk holdinglerinin uluslararasılaşması üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma
Effects of institutional context, market structure and firm's resources on the internationalization of Turkish business groups
- Tez No: 449684
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Türk işletme gruplarına odaklanarak; Kurumsal ortam, pazar yapısı ve firma kaynaklarının holdinglerin biçimlenme, çeşitlenme ve nihayet uluslararasılaşma davranışını nasıl etkilediğini veya biçimlendirdiğini ortaya koymak amacıyla yapılmaktadır. Çeşitlenmiş işletme grupları, hemen hemen tüm gelişmekte olan pazarlarda görülen ve kendine özgü bir örgütlenme biçimidir ve ortak mülkiyet altında ilişkisiz çeşitlenmiş birer firma ağları olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, temel olarak kaynak tabanlı ve kurumsal yaklaşımlar ışığında, Türk holding işletmelerinin çeşitlenmesi ve uluslararasılaşmasıyla ilgili hipotezler; örgüt hacmi, kuruluş zamanı ve bankacılık sektörü ile ilişkilendirilerek test edilmektedir. Araştırma bulguları göstermektedir ki, işlem maliyetleri işletme gruplarının strateji deseninde önemli bir açıklayıcılık gücüne sahiptir. Diğer yandan, kaynak tabanlı yaklaşımın kurgusuyla uyumlu olarak örgüt hacminin çeşitlenme ve uluslararasılaşma üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, kurumsal yaklaşım çerçevesinde, kuruluş dönemi ile bağımlı değişkenler arasında anlamı bir ilişkiye rastlanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Turkish business groups and adresses how the institutional environment, markets and firm resources affect and shape formation, diversification and internationalization patterns of these business groups. Diversified business groups are ubiquitous in almost every emerging markets and defined as firm networks that exhibit unrelated diversification under common ownership. Using the concepts and empirical findings in the resource-based view and institutional view streams of literature, this dissertation offers six hypotheses related to the diversification and internationalization of Turkish business groups, which consist of size, time of founding and existence of bank. Research findings show that, transaction costs have a strong explanatory power in explaining strategy patterns in business groups. On the other hand, in accordance with the resource based view, organization size has a significant effect on diversification and internationalization level. However, time of founding, which is tested to reveal the effects of institutions on functioning the business groups, does not seem to have a significant effect on dependent variables.