Tanzimat dönemi Osmanlı Devlet'inde moda ve anlayışı
The fashion and understanding of Ottoman Empire in administrative reforms
  1. Tez No: 449689
  2. Yazar: NAGEHAN GEÇER EREN
  3. Danışmanlar: PROF. AZMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Osmanlı, 19.yüzyılda devlet mekanizmasını güçlendirmek ve devlet bütünlüğünü korumak amacıyla Avrupa'nın insan hakları konusundaki mevcut düzenini kendi iç bünyesine uygulayarak bir dizi reform sürecine girdi. Bu süreç sadece devlet mekanizmasının işleyişini değiştirmekle kalmıyor aynı zamanda toplumun değer yargılarını, zevk ve beğenisini de değiştiriyordu. Öyle ki Avrupa'ya ait olan kılık kıyafet, eğlence şekilleri, mağazalar ve daha pek çok Batı menşeili moda unsurları Osmanlı'ya nüfuz etmeye başladı. Genel olarak Batılılaşma olarak ifade edilen bu süreçte toplumun ortak beğenisi başkalaştı. Osmanlı halkının günlük yaşantısı ev, mahalle, çarşı ve cami arsında geçerken bu yapıya birçok Avrupai mekan eklendi. Dolayısıyla ortak zevk ve beğeni yerini Batılı yaşam biçimlerine ve düşüncesine sahip alafranga insan tipiyle, milli ahlâkın korunmasından yana olan alaturka insan tipine bıraktı. Birincisi zaten siyasi ve ekonomik güç ile özdeşleştirdiği Avrupa'nın kültürel özelliklerini hayatlarına uygulamada sakınca görmedi. İkincisi ise Türk- İslam kültürünün özüne uygun olmayan Avrupa'ya temayülü eleştiriyordu. Bu durum aynı zamanda Osmanlı toplumunun yıllarca içinde bulunduğu medeniyet dairesinden başka bir medeniyet dairesine yönelişin ve akabinde yaşanacak olan tartışmaların başlangıç noktasını oluşturuyordu.Hiç şüphesiz Tanzimat, Türk toplumunun Batılılaşma olgusunun bütün yönleriyle karşılaştığı ve uzunca bir süre değişim ve dönüşüm hareketleriyle geçen modernleşme sürecinin bütün sancılarını içinde barındıran bir dönemdi.
Özet (Çeviri)
Ottoman layouted process of a series of reforms by implementing the existing order of Europe's human rights to its own internal structure in order to strengthen the mechanism of state and protect integrity of state at 19th century. This process was changing not only functioning of the mechanism of state but also the values of society, taste and appreciation. İnsofar the dress belongs to Europe, types of entertainment, fashion shops and so many fashion factors of Western origin began to penetrate the Ottoman Empire. In general, public common admiration changed at this process is expressed as the Westernization. When daily life of the people of the Ottoman passes through house, neighborhood, marketplace and mosque ,this structure added many European space. Hence the common pleasure and appreciation left its place to European human type that have Western life styles and the idea with Turkish human style that think protection of national morality. The first did not see the objection to the application its life to Europe's cultural characteristics which already identify oneself with political and economic power. The second one was criticizing that desire to Europe which is ill assorted to Turkish-Islamic culture. This state at the same time formed starting point of departure form civilization circle in which Ottoman society for years to the other civilization circle and discussions which would see after this.No doubt Administrative reforms was a period which Turkish community faced all aspects of Westernization action and harbour all the pains of modernization process which last with change and transformation movements for a long time.