Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda odyolojik bulgular
Audiological evaluation of children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 449737
  2. Yazar: MUSTAFA ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGÖRİT RİTA KRESPİ BOOTHBY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşam boyu süren bir bozukluk olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'nda (DEHB), dikkatsizlik, aşırı hareketlilik gibi 3 yaş civarında ortaya çıkan temel özelliklerin izleri ergen ve erişkin dönemde de gözlenmektedir. DEHB, özellikle uyum becerisi ve dikkat süresi kavramlarının önem kazandığı okul dönemine geçiş ile çok daha ciddi bir sorun haline dönüşmektedir.İşitme kaybı, işitsel uyaranların eksik ve bozulmuş olarak bireye ulaşmasına neden olduğu için sıklıkla dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca işitme kayıplı bireyler bu engelleri nedeniyle işitsel uyaranları tam ve doğru alamadıkları zaman kendilerinden beklenen uygun tepkileri gösterememektedirler.Bu çalışmanın amacı DEHB tanısı alan 6-18 yaş hastaların işitme özelliklerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda psikiyatri uzmanı tarafından yapılan görüşme sonucunda DEHB tanısı alan hastalara Conners' Ana Baba Derecelendirme Ölçeği ? Kısa Form (CADÖ?48), Conners' Öğretmen Derecelendirme Ölçeği ? Kısa Form (CÖDÖ?28) ve Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (ÇEDBÖ) uygulanmış ve timpanometrik ve odyometrik değerlendirme yapılmıştır.Bu araştırma kapsamında DEHB tanısı alan 33 hasta odyolojik yönden değerlendirilmiştir. Bulgular 6 hastada (%18) çok hafif/hafif derecede işitme kaybı ve 9 hastanın (%28) normal işitme eşiklerine rağmen kulak zarı ve orta kulak da sorun olabileceğini düşündüren tip As timpanograma sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, DEHB olan hastaların odyolojik bulguları, normal kabul edilen değerlerden farklılık gösterebilmektedir.Bu çalışmanın sonuçları; DEHB tanısı koyarken hastalara işitme değerlendirmesini de içeren çok yönlü değerlendirme yapılmasının gerekli olduğuna işaret etmektedir. DEHB bozukluğu olan bireylerin işitme özelliklerini ileri odyolojik değerlendirme yöntemleriyle daha geniş örneklem grubunda inceleyecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a developmental disorder which is characterized primarily by the existence of attentional problems and hyperactivity problems starting about 3 years of age and the negative effects continuing during adolesence and adulthood, the impact of the disorder is more pronounced among the school-aged children because of the importance of attention span and adaptation problems at school.Hearing loss can usually cause problems such as concentration difficulties because it leads to heard stimuli getting through as incomplete and distorted. Because hearing impaired individuals cannot receive the heard stimuli as complete and correct, they cannot respond to them appropriately.The aim of the study is to investigate the hearing characteristics of the patients between the ages of 6-18 who have been diagnosed as having ADHD. Keeping this aim in mind, all the patients who have have been diagnosed as having ADHD on the basis of a psychiatric evaluation were administered Conners? Parent Rating Scale?Short Form (CPRS-48), Conners? Teacher Rating Scale?Short Form (CTRS-28) and DSM-IV Based Screening and Rating Scale for Identifying Behaviour Disorders Among Children and Adolescents, underwent tympanometrical and audiometrical evaluation.In the present study, 33 ADHD patients were evaluated on the basis of tympanometrical and audiometrical findings. The results showed that 6 (%18) had slight/mild hearing loss and 9 patients had tip As tympanogram suggesting problems in the tympanic membrane or middle ear pathology. These findings suggest that the diagnosis of ADHD should involve multi-faceted evaluations including the evaluation of hearing characteristics.