The effect of engagement with literary texts on vocabulary learning in efl
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde yazın metinleri kullanımının sözcük öğrenimine etkisi
  1. Tez No: 449741
  2. Yazar: SELDA ÜNVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, yazın metinleri kullanımının yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında sözcük öğrenimine etkisini araştırmaktadır. Edebi metinler ve bu metinlerdeki dil kullanımı, bu metinleri farklı kılan noktaları ve dil eğitimine sağlayacağı yararları ortaya çıkarmak amacıyla detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte, İngilizce Eğitimi Yöntemleri ve bu metotların dil sınıflarında edebi metin kullanmaya karşı tutumları, bu metinlerin dil sınıflarındaki yerini görmek için incelenmiştir. Edebiyat ve dil eğitimi arasındaki ilişki incelendikten sonra, kelime öğrenme metotları ve arkasından edebi metinler yoluyla kelime öğrenme üzerinde durulmuştur. Edebi metinlerin kelime öğrenmede fark yaratıp yaratmadığını ve öğrencilerin dil öğreniminde özellikle de kelime öğreniminde edebi metin kullanmaya karşı inançlarını görmek amacıyla iki grup (kontrol ve deney grubu) üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Kontrol grubuna kelime öğretimi direkt metotlar kullanılarak yapılırken, deney grubunda edebi metinler yoluyla yapılmıştır. Ön test ve son testlerin karşılaştırılması ile sonuca varılmıştır. Sonuçlar, yabancı dil olarak İngilizcede kelime öğretiminde edebi metin kullanımının fark yaratmadığını göstermektedir. Fakat bu çalışma, öğrencilerin, çalışma sırasında edebi metinlere maruz kalmaları sonrasında, dil sınıflarında edebi metin kullanmaya karşı pozitif bir tutum geliştirdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of engaging with literary texts in English as a foreign language classrooms on vocabulary learning. The nature of literary texts and the language they employ have been studied in detail to discuss what makes them distintive and how they can contribute to English language teaching and learning. While doing so, ELT methods and their approaches towards use of literary texts in language classrooms have been explored to appraise the place of literature in the language classroom. Following the analysis of the relationship between literature and language education relation, attention has been given on vocabulary teaching methods, and successively on vocabulary teaching through literary texts. The research part included a study which was conducted in a university setting to observe whether literary texts make a difference in vocabulary learning and to find out the students? beliefs about the use of literary texts in language education- especially in vocabulary learning. While the control group was introducted the target vocabulary through direct methods, the experimental group was introducted with the vocabulary items through literary texts. The results were analysed through the comparison of pre-test and post-test results. The results show that there is not a difference between use of direct methods and use of literary texts in vocabulary learning in English as a foreign language. However, the study shows that students have developed a positive attitude towards the use of literary texts in language classrooms after being exposed to the literary texts during study.