Adıyaman Türkülerinin geleneksel Türk halk müziği bakımından müzikal analizi ve klasifikasyonu
A musical analyze and classification of Adıyaman folk songs in terms of traditional Turkish folk music
  1. Tez No: 449746
  2. Yazar: MEHMET SADIK DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; Adıyaman'a ait 29 adet türkünün geleneksel Türk halk müziği bakımından müzikal analizi ve klasifikasyonu yapılmıştır.Yapılan araştırmada, Adıyaman yöresine ait 15 adet türkü TRT Türk halk müziği repertuvarı arşivinden, geri kalan 14 adet türkü de araştırmacı tarafından bizzat yapılan derleme çalışmalarından elde edilmiştir. Bunların yanı sıra, Adıyaman halk oyunlarına ait ezgilerin derleme ve notasyon çalışmaları da araştırmacı tarafından yapılmıştır.Adıyaman türküleri bir araya getirilerek, bunlar ile ilgili analiz ve yorum yapılmış ve bulguların yorumlanmasından sonra sonuç bölümünde bu türkülerin GTHM bakımından müzikal yapılarına ulaşılmıştır. Halk müziklerinin kayıt altına alınıp, analiz ve sınıflandırma çalışmalarını yaparak gelecek kuşaklara aktarılmasının gerektiğine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study deals with musical analyse and classification of 29 türkü (Turkish Folk Songs) from Adiyaman Province in terms of Turkish Folk Music. 15 of the songs have been cited from Turkish Radio Television institution while the remainder 14 songs have been compiled by the researcher himself through field study. Besides these, compilation and notation of the Adiyaman Province folk dance tunes have been carried out in the present study.Compiling folk songs of Adiyaman Province, they have been analysed accompanied comments and following the comment on results, musical structure of these songs has been explained in terms of General Turkish Folk Music. Certain suggestions are dealing with how to hand down cultural wealth through analyses and compilation of folk songs.