Medeni muhakeme hukukunda elektronik imzalı belgelerin delil niteliği
Evidentiary value of electronically signed documents according to civil procedure law
  1. Tez No: 449747
  2. Yazar: AYŞE ECE DELİPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. ABDURRAHİM KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Tezimizin konusunu elektronik imza ve elektronik imzalı belgelerin medeni muhakeme hukuku bakımından delil niteliği oluşturmaktadır. Bu kapsamda öncelikle medeni muhakeme hukukumuzdaki delillere ve geçerli olan ispat sistemine değinilmiş, ıslak imza kavramı ve hükümleri incelenmiş, sonrasında elektronik imzanın teknik ve hukuki yönleri açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak, elektronik imzalı belgelerin delil niteliği ve elektronik imzalı belgelerin hukukumuz bakımından senet sayılıp sayılamayacağı hususlarına ve bu durumun sonuçlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is electronic signature and the evidentiary value of electronically signed documents according to Turkish Civil Procedure Law. In this extent, first the means of evidences and the proof system in Turkish Civil Procedure Law had been taken into consideration. Then the concept of hand written signature and legal principles related with it had been analyzed and thereinafter the technical and legal aspects of the electronic signature had been explained. Finally, the evidentary value of electronically signed documents had been evaluated.