Van gölü havzası'nın tarihi coğrafyası
Geographial history of Van lake basin
  1. Tez No: 449753
  2. Yazar: EROL KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM CÖHCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Van Gölü Havzası'nın Tarihi Coğrafyası konulu bu tez çalışmasının birinci bölümünde bölgenin topografyası, tarihi-coğrafi özellikleri bakımından belirtilmeye çalışıldı. Sözü edilen havzanın önemli yerleşim yerleri ve bunların tarihi süreç içerisinde arz ettiği önem açıklandı. Çalışmanın ikinci bölümünde Van Gölü Havzası'na giren Türk topluluklarından bahsedildikten sonra bölgenin Selçuklularla birlikte bir Türk Yurdu haline dönüşmesi süreci teferruatlı bir şekilde belirtildi. Daha sonra bölgede hüküm süren ya da bölgeye belli bir dönem de olsa hâkim olan Türk devletleri ve bunlar zamanında bölgenin durumu açıklandı.Çalışmanın üçüncü bölümünde Kara Koyunluların menşei, Kara Koyunluları meydana getiren oymaklar belirtilerek, devletin kuruluşu, bölgeye hâkim olmaya başlama süreci açıklanmıştır. Bu süreç içerisinde Akkoyunlular, Timurlular ve bölgedeki güçlerle olan mücadeleleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Son bölümde ise Kara Koyunlular zamanından günümüze kalan Van Gölü Havzası'ndaki kültür ve sanat eserleri değişik yönleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study first of all, it is mentioned about the geographial features and history of Van Lake Basin civilisations set up in the region. İn the second part, it informs about the Turkish communities dominating regions and the state of the region at that time to the Qara Qoyunlus period after explained the duration of Turkish domination. İn the third part, it gives clear explanation about the coming of Qara Qoyunlus to the region, domination on the region and their struggles with Aqqoyunlu, Timurid and forces in the region. Finally, it refers to the Works of art and culture what is left from period of Qara Qoyunlus.