Fundamental effects of wwii on the first and second generation of abstract expressionism and the novel catch-22
İkinci dünya savaşının birinci ve ikinci nesil soyut dışavurumculuk ve madde-22 romanı üzerindeki temel etkileri
  1. Tez No: 449792
  2. Yazar: NURGÜL SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, İkinci Dünya Savaşı'nın birinci ve ikinci kuşak soyut dışavurumculuk ve Madde-22 romanı üzerindeki temel etkilerini incelemektedir. İlk bölüm, resimlerin üretildiği ve romanın yazıldığı dönem olan İkinci Dünya Savaşı'nın tarihi alt yapısı hakkında bilgi verir ve çalışmanın yöntemini açığa kavuşturur. Daha sonraki bölümler ise, savaş dönemin tarihi altyapısı, kültürel yönleri, insan psikolojisi ve felsefi etkilerini, Birinci ve İkinci Kuşak Soyut Dışavurumculuk ve Madde- 22 romanı üzerinde birleştirerek ele alır. Sonuç bölümü ise, tezin amacını sunar ve savaşın etkilerini tekrardan göstererek onun sonuçlarını sanat eserleri ve Catch-22 romanı üzerinde sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the fundamental effects of WWII on the first and second generation of abstract expressionism and the novel Catch-22. The first chapter gives information on the historical background of the World War-II period which the paintings were produced and the novel was written, and clarifies the aim and methodology of the study. The following chapters analyze the historical background, cultural aspects, human psychology, philosophical influences of the war by combining their impact on First and Second Generation of Abstract Expressionism and the novel Catch-22. The conclusion presents the aim of the thesis and depicts the impact of the war and its conclusions over the works of art and Catch-22.