AİHM içtihatları bağlamında Türk ve Anglosakson hukukunda kolluğun silah kullanma yetkisi
Power to use firearms of law enforcement officers in Turkish and Anglosaxon law in the context of ecrthr judgements
- Tez No: 449799
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kolluğun silah kullanma yetkisi hem Türk hem de Anglo-Sakson Hukuku bakımından ele alınmıştır. Ayrıca konuya ilişkin olarak AİHM tarafından getirilen ilkelere de ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Kolluğun silah kullanma yetkisi kanun hükmünü icra hukuka uygunluk nedeni bağlamında ele alınmalıdır. Ayrıca konu ile ilgili en önemli sorunu yetkinin koşullarına ilişkin tespit oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda silah kullanma yetkisinin hangi durumlarda ve hangi koşullar ile meşru olacağına ilişkin tartışmalara özellikle geniş biçimde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power of law enforcement officers on using firearms has been both examined considering Turkish and Anglo-Saxon Law systems. In addition to this, the priciples of ECrtHR has been taken into consideration in detail. This power has to be discussed regarding the justification of executing legal provisions. Moreover, the most important issue is determination of requirements of this power. Thus, in our study, arguments about under which conditions and with which requirements has to be met to justify using firearms by law-enforcement , has been broadly discussed.