Türk hukuku ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında yabancıların sınır dışı edilmesine ilişkin usuli güvenceler
Procedural guarantees for the expulsion of aliens under Turkish law and the European Convention on Human Rights
- Tez No: 861632
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, Ek 4. Protokol ile getirilen yabancıların topluca sınır dışı edilmesine ilişkin mutlak yasak ile Türkiye'nin uzun yıllar sonra onayladığı Ek 7. Protokol ile düzenlenen yabancıların sınır dışı edilmesine ilişkin usuli güvenceleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar örnekleri ve Türk hukukundaki benzer hükümler çerçevesinde incelemektedir. Bu çalışmayla, insan hakları hukukunun güncel sorunlarından biri olan yabancıların sınır dışı edilmesine karşı güvencelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi içindeki düzenlemeler ve AİHM içtihatları bağlamında irdelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the prohibition of collective expulsion of aliens regulated by Protocol No. 4 and the procedural guarantees for the expulsion of aliens regulated by Protocol No. 7, in the light of the case examples given by the European Court of Human Rights and Constitutional Court of the Republic of Turkey and similar provisions in Turkish law. The aim of this study is to analyze the guarantees against the expulsion of aliens, which is one of the current issues of human rights law, within the framework of the regulations and case-law of the ECHR.