Nietzschean attack on the liberal understanding of law: Will to power against justice
Liberal hukuk anlayışına karşı Nietzscheci saldırı: Güç istenci adalete karşı
- Tez No: 449840
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, hukukun karakterini incelemede normatif liberal felsefeye karşı soykütükçü yaklaşımın sunumunu amaç ediniyor.Modern hukuk teorileri anlayışında, kanun akılla çıkartılan ve her zaman bir temel sütuna ihtiyaç duyan normlara bağlıdır. Liberal hukuk teorisyenleri, yasal normları nesnel ve evrensel değerler olarak empoze edecek bir felsefe inşa etmeye çalışıyorlar. Liberal görüşe göre bu girişimin amacı, her bir vakaya uygulanabilecek değer-bağımsız evrensel normlara ulaşarak hukuki yargıyı kültürel farklılıkların kaygan zemininden kurtarabilmek. Liberal diskurun sunumunda Hans Kelsen, Alasdair MacIntyre, Richard Rorty ve John Rawls gibi teorisyenlerden bahsedilecektir.Öte yandan, Nietzscheci anlayış, normların akılcı arayışına girişmektense dikkatini hukukun tarihsel bağlamına yöneltir. Bu perspektif, hukuku, belli güç gruplarının elinde güç mücadelesi içinde bir baskı aygıtı olarak tanımlar. Hukuk hiçbir zaman nesnel kodlarla şekillenmiş normatif bir disiplin olmamış, her zaman öznel arzuların güç kazanmak ya da gücünü koruma isteğinin konusu olmuştur; bu da güç istencidir. Nietzscheci diskurun sunumunda Jacques Derrida, Gilles Deleuze ve Carl Schmitt gibi teorisyenlere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the genealogical approach in analyzing the character of law in opposition to the liberal normative philosophy.In the modern understanding of legal theories, law is bond with norms that are derived rationally and always needs a base pillar. Liberal legal theoreticians try to establish a philosophy that imposes legal norms as objective and universal values. According to the liberal view, aim of this attempt is to reach the value-free universal norms that are applicable to every singular case thus saves the legal judgment from the slippery ground of cultural differences. Theoreticians like Hans Kelsen, Alasdair MacIntyre, Richard Rorty and John Rawls will be dealt in the presentation of the liberal discourse.On the other hand, Nietzschean understanding of law directs its focus on the historical context of it rather than a rational seek of norms. This perspective aims to define law as a tool of oppression in power struggles of certain force groups. Law has never been a normative discipline that is shaped by objective codes but it is always subjected to subjective desires to gain or preserve power, namely will to power. Theoreticians like Jacques Derrida, Gilles Deleuze and Carl Schmitt will be dealt with in the presentation of Nietzschean discourse.