Sivas il merkezindeki küçük sanayi işletmelerinde çalışan çocukların sosyo-ekonomik durumu
The Social and economic state of children who work in small industry of business administrations in Sivas
- Tez No: 89554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
VI ÖZET Sanayi devrimiyle birlikte Avrupa'da, işçileşme olgusunun ortaya çıktığı görülmektedir. Sanayi devrimi aynı zamanda sanayi toplumunu ortaya çıkarmıştır. Sanayi toplumu ise yeni bir işçi sınıfı oluşturmuştur. İşçi sınıfının üyelerini, yetişkinler, kadınlar, çocuklar oluşturmaktadır. Yetişkinler, kadınlar ve çocuklar işçi sınıfının birer üyesi olarak, yıllarca zor koşullarda çalışmışlardır. Özellikle saniyeleşmenin ilk yıllarında çalışma koşullan işçiler için oldukça güçtür. Ancak gün geçtikçe çalışma koşullan çalışanlar lehine iyileşmeye başlamıştır. Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de işçi sınıfının ortaya çıkışı, işçiler adına olumsuzluklarla başlamıştır. Avrupa'da 200 yıl önce ortaya çıkan sanayi devrimi ve onun işçileşme olgusu ülkemizde 1950'lerden itibaren yaşanmaya başlanmıştır. Ülkemizde 1950'ler den sonra tanmsal kesimden kentlere çok sayıda insan göç etmeye başlamıştır. Bu göçlerin temelinde ise sanayileşme olgusu yatmaktadır. Sanayileşen bölgeler insanlar için birer çekim merkezleri olmuştur. Köylerden kentlere gelen insanlar sanayi alanlanna yerleşmişler ve sanayi işçisi olmuşlardır. Böylece tanm işçiliğinden sanayi işçiliğine geçilmiştir. Ülkemizde sanayi kesiminde çalışanlar arasında yetişkin erkekler, kadınlar olduğu gibi çocuk işçiler de bulunmaktadır. Çocuklara çalıştınlması bütün dünyada bir sorundur. Gelişmiş ülkeler bu sorunu daha az yaşamaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde ise sorunun boyutlan çok daha büyüktür. Bu çalışmamızda çalışan çocuklar sorunu ele alınmaktadır. Uygulamalı bir çalışma olan bu araştırma, soruna ilişkin teorik bilgilerle de desteklenmiştir. Öncelikle, sorun teorik olarak ele alınmış daha sonra, Sivas sanayisinde çalışan küçük işçiler üzerinde yapılan bir anket uygulamasında sorun anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamız, bir durum saptamasıdır. Daha önce Sivas'ta çocuk işçiler üzerine bir araştırma yapılmamıştır. Bu anlamda yapılan ilk araştırmadır. Umulur ki bundan sonra yapılacak araştırmalara kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Labourization occurred in Europe at the time of the Industrial Revolution. Along with the Industrial Revolution came an Industrial societiy. This new Industrial society created a new working class. This class was formed not only from adult males, but also females ant children, who have struggled for survival over the yers. Especially in the early years of the revolution the working conditions were extremely hard. However over the years hese condition have changed and improved. As in Europe, the advent of the working class in Turkey was accompanied by poor working conditons. The revolution and the laborization which occurred in Europe two hundred years ago,only became a phenomenon in Turkey in the 1950s. After the 1950s, many people emigrated from rural areas to the more industrialized, urban areas. The reason behind this emigration was the laborization of Turkey. The industrial areas became a magne for workers. Villagers came to settle in the cities and become labourers.İn this way, agricultural employment gave way to industrial employment. İn Turkey the work force consists of not only adult males and females but also children. Chid labour is a world wide problem. Developed countries have exprienced this problem to a lesser degree. Devoloping counties are experiencing these problems to a much greater extent. This study looks at the problems of child labaur. Although this is an applied study, the theoretical background,suppoting the study, has also been researched. Firstly, the problem has been looked at theoretically,later the young workers in the industrial area of Sivas have been given guestionnairres in order to understand the problem better. This study is an examination of the current situation. There has never been a study of cnild labourers in Sivas before. There fore, this is the first research in this area. İt is hoped thad this will be used as a source for further research into these problems.