İşyeri gürültüsünün kan basıncı üzerine etkisi
The Blood pressure effects of the job-site noise
- Tez No: 44987
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ ERGİNÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Özet : Gürültünün tersane çalışanlarında yol açtığı kan basıncı yüksekliğini ortaya koymaya ve koruyucu bir takım davranışların kazanılmasını amaçlayan çalışma Türkiye Gemi İşletmeleri A.Ş.'ye ait Pendik Kaynarca tersanesinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla erkek çalışanlar arasında çalışma kapsamına alınabilecek özellikleri olanlar saptanarak 85 dB'in altında bir gürültü düzeyinde çalışan 75 kişi kontrol grubu ve 85 dB'in üzerinde çalışan 127 kişi vaka grubu olarak seçilerek uygun sorgulama ve muayene tekniği ile araştırılmıştır. İki grup arasında araştırılan parametrelerden sadece kan basıncı düzeyi açısından gürültülü ortamda çalışanlarda anlamlı yükseklik farkı elde edilmiştir. Sonuç olarak koruyucu önlemlere uyulması ve bunu kolaylaştırmak için eğitimin gerekliliği vurgulanmıştır. %{,
Özet (Çeviri)
Summary : The aim of this study was to show the relation between noise and blood pressure level. With this purpose we determinated the men workers who were suitable for our study according to their health situation. The workers in the work areawith the tioise level below 85 dB were the control group and the workers with a work area ibove 85 dB were the case group. A descriptive questionnaire and physical 3xamination including audiometric tests were applied to both groups. In conclusion the differences among two groups were found to be not ;tatistically significant in their main characteristics out of their avarage blood »ressure level which was higher in the case group. Finally the emphasize of using protective equipments and the need to a pecific education has been become clear once again. XI