Türk ceza hukuku'nda görevi kötüye kullanma suçu
Offical misconduct of Turkish criminal code
  1. Tez No: 449864
  2. Yazar: ERÇAĞ METİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kamu hizmetlerinden bazıları toplum için, devlet tarafından üstlenilmiştir. Devlet, farklı sebeplerle kendi üstlendiği bu kamu hizmetlerini, kamu görevlileri vasıtasıyla yerine getirmektedir. Dolayısıyla devlet idaresinin iyi işlemesi, bir ölçüde de kamu görevlilerinin görevlerini kanunlara ve nizamlara uygun olarak yerine getirmelerine bağlıdır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu da çağdaşı tüm modern ceza kanunları gibi kamu görevlilerine karşı veya kamu görevlileri tarafından işlenen suçları, yaptırım altına almıştır. Kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması devlet idaresinin düzenli ve etkili islemesine engel olur. Bu nedenle kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması Türk Ceza Kanunu?nda suç olarak öngörülmüştür. Bu çalışma ile eski ve yeni düzenlemeler arasındaki farklılıklar, eski düzenleme dönemindeki tartışmalar ve getirilen çözümler, yeni düzenlemedeki eleştirilen hususlar tespit edilmeye ve çözüm üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some of the public services performed for the society are undertaken by the State. Having undertaken these public services due to different reasons, the State performs such duties through public officials. In that case good administration of the state depends on the public servants, carring out his duties according to the statutes regulations. Just like in all other modern criminal systems, Turkish Criminal Code No. 5237 provides sanctions for crimes committed against the public offi cials, as well as those crimes committed by them. When the public servant abuses his duty, he prevents regular and effective working of the administrative state. For this reason abuse of duty by public servant is established as crime in the Turkish Criminal Code. This study aims to identify differences between old and new regulations, debatings on the period of old regulations and solutions. It is also aims to establish the points which are criticized on the new regulations and find solutions.