Süleyman Demirel Üniversitesinde okuyan öğrencilerin üniversite yaşamından memnuniyet algılaması ve memnuniyet algılamasını etkileyen faktörlerin ekonometrik analizlerle belirlenmesi
University life satisfaction perception of students at Süleyman Demirel University and the determination of factors affecting the satisfaction using econometric analysis
  1. Tez No: 449865
  2. Yazar: LAMİA MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE ATAY KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Süleyman Demirel Üniversitesinde okumakta olan öğrencilerin üniversite yaşamından memnuniyetini etkileyen çeşitli faktörleri öğrencilerin, stresle ilişkili faktörlerini, bazı sosyo-demografik (cinsiyet, ekonomik durum, anne eğitim durumu, anne çalışma durumu vb.) ve eğitimlerine özgü özelliklerini de (fakülte, başarı durumu, öğretim türü, barınma durumu vb.) göz önünde bulundurarak incelemektir. Araştırmada 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılında kayıt yaptıran ve SDÜ merkez kampüsünde yer alan fakültelerde okuyan öğrenciler arasından rasgele seçilen 2500 kişiye anket uygulanmış ve 2043 öğrenciye ait geçerli veri kullanılmıştır. Ekonometrik analizler için memnuniyet durumu ?çok memnun veya memnun ve Hiç memnun değil veya memnun değil olanlar alınmıştır. Böylece kararsızlar dışındaki 1465 öğrencinin memnuniyet durumu, yukarıda ifade edilen değişkenlerde göz önüne alınarak, Doğrusal Olasılık Modeli, Probit ve Logit ekonometrik modelleri kullanılarak incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, stres oluşturucu faktörler ölçeğindeki artışın öğrencinin üniversite yaşamındaki memnuniyetini azalttığı görülmüştür. Yani, stres faktörü yüksek olan bir öğrencinin üniversite yaşamından memnun olma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca öğrencilerin üniversite yaşamından memnuniyeti, öğrencilerin anne eğitim durumundan etkilenmekte ve daha yüksek kültüre sahip bir anneye sahip öğrencinin üniversite yaşamından beklentisi daha yüksek olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the factors affecting the university life satisfaction of students at Suleyman Demirel University considering stress-related factors, some socio-demographic variables (gender, economic status, maternal education, maternal employment status, etc.) and education-specific features (faculty, the success status, type of education, housing status, etc.). In this research, the data was obtained from randomly chosen 2500 main-campus students who enrolled the academic year of 2011-2012 at Suleyman Demirel University and for the analysis, only valid 2043 survey data were used. In econometric analysis, students? university life satisfaction status were taken as