Türk Ceza Kanununda zimmet suçu
The crime of embezzlement in Turkish Criminal Code
- Tez No: 799427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kamu görevlileri tarafından işlenen ve görevi kötüye kullanma suçunun özel bir görünüş şekli olan zimmet suçu, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 247 ila 249. maddeleri arasında düzenlenmiş olup kamu görevlisinin görevi nedeniyle zilyetliği kendisine devredilen veya koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu malı, kendisi veya başkası yararına sahiplenmesi olarak tanımlanmaktadır. 5237 sayılı Kanun'un 247. maddesinin ilk fıkrası suçun temel şeklini düzenlerken, ikinci fıkrada zimmet suçunun nitelikli hali, üçüncü fıkrada ise kullanma zimmeti düzenlenmektedir. Türk Ceza Kanunu'nda zimmet suçunun incelendiği bu çalışmamız üç bölümden meydana gelmekte olup ilk bölümde zimmet suçuna ilişkin temel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda zimmet suçu unsurları ile ele alınmış ayrıca benzer suçlarla olan ilişkisi benzerlik ve farklılıkları yönünden ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise zimmet suçunda soruşturma ve kovuşturma usulü incelenerek yaptırım ve zamanaşımı konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of embezzlement, which are committed by public officials and is a special form of abuse of office, has been regulated between article 247 and 249 of the Turkish Criminal Code No. 5237. The crime of embezzlement is defined as the possession of the property that has been transferred to him due to his duty or that he is obliged to protect and observe for the benefit of himself or someone else. The first paragraph of the article 247 in Turkish Criminal Code No. 5237 regulates the basic form of the crime, the second paragraph provides for qualified cases of embezzlement, and the third paragraph provides for the crime of embezzlement of use. This study, which examines the crime of embezzlement in the Turkish Criminal Code, consists of three parts, and in the first part, basic information about the crime of embezzlement is given. In the second part of the study deals with the elements of embezzlement crime and also discussed the relation with similar crimes in terms of differences and similarities. In the third and last part, the prosecution and proceeding procedure for the crime of embezzlement was examined and the issues of sanctions and statute of limitations were covered.