Gebelerde serum tetanoz antikor düzeyi ile ilgili bir çalışma
A Study of serum tetanus antibody levels of pregnant women
- Tez No: 44988
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇİĞDEM BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-57- 6) ÖZET Son 5 yıl içinde tetanoz toksoidi (TT) öyküsü olan gebelerle, son 5 yıldır TT öyküsü olmayan gebelerin serumlarında tetanoz antikor düzeyi belirlenerek, her iki grup doğacak bebeklerde neonatal tetanoz riski bakımından karşılaştırılmıştır. Bu amaçla 46(%51)'sı TT olan ve 44(%49)'ü TT olmayan 90 gebeden serum toplanmış ve“Total IgG V Tetanus Toxoid EIA”kiti kullanılarak ELISA yöntemiyle çalışılmıştır. TT olan 46 gebede 1.3±0.2 IU/mL olarak bulunan serum tetanoz antikor düzeyi geometrik ortalaması, TT olmayan 44 gebede 0.187±0. 14 IU/mL olarak tesbit edilmiştir. TT olan 46 gebe iki grupta incelenmiştir.Son 1 yıl içinde TT olan 28(%61) gebede serum tetanoz antikor düzeyi geometrik ortalaması 2.04±0. 19IU/mL bulunmuştur. 1 yıl ile 5 yıl arasında, önceki gebeliklerinde TT olan 18(%39) gebede ise bu değer 0.53±0.27 IU/mL olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-58- 7) YABANCI DİLDE ÖZET The pregnant women with and without TT immunisation history are compared as two groups to determine their risks of having babies with neonatal tetanus. Maternal blood samples are collected from both groups [46 sample from immunized group (%51) and 44 sample from non-immunized group(%49)] and total tetanus toxoid antibody IgG levels of samples are determined by ELISA technique. Geometric mean of antibody levels were 1.3±0.2 IU/mL and 0. 187±0. 14 IU/mL in immunized and non-immunized groups respectively. The first group which includes 46 pregnant women with previous TT immunisation history are also devided in to two groups, one group(28 women) with the history of immunisation in less than one year of period of time and second group(18 women) with the history of immunisation in between 1 to 5 years. Serum tetanus antibody levels are found 2.04±0.19IU/mL and 0.53±0.27IU/mL in first and second groups respectively.