Endüstriyel gürültü kontroluyla üretimin zaman ve miktar performansına ergonomik bir yaklaşım
- Tez No: 45486
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİZAMİ AKTÜRK, Y.DOÇ.DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ENDÜSTRİYEL GÜRÜLTÜ KONTROLUYLA ÜRETİMİN ZAMAN VE MİKTAR PERFORMANSINA ERGONOMİK BİR YAKLAŞIM (DOKTORA TEZİ) Erol ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1995 OZ Bu çalışmada, işyeri çalışma ortamım oluşturan ve işgörenlerin sağlık ve verimliliklerini etkileyen ergonomik unsurlardan gürültü faktörünün, üretimin zaman ve miktar performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sunulan çalışmanın amacına yönelik olarak, bir kanepe tesisi örnek alınmak suretiyle, bu tesiste yapılan frekans analizleri, gürültü ve gürültü dozu ölçümleri ile işyeri gürültüsünün boyuttan tespit edilmiş, ulusal ve uluslararası standartlardan sapmalar ortaya konmuştur. Odyometrik ölçümler, anket ve stres testi uygulamaları ile standart üstü gürültünün işgörenler üzerindeki olumsuz etkileri araştırılmıştır. Alınan mühendislik tedbirlerle yapılan iyileştirmelerin, işgörenlerin üretim davranış larının bir göstergesi olan zaman ve miktar performansı üzerindeki etkileri metod ve zaman etüdü aracılığıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AN ERGONOMC APPROACH TO THE PRODUCTION TIME AND QUANTITY PERFORMANCE BY INDUSTRIAL NOISE CONTROL (Ph.D. Thesis) Erol ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1995 ABSTRACT In this thesis effect of noise, which is one the ergonomic factors affecting the healthiness and efficiency of the working environment, on the production time and quantity performance are investigated. A sitting group production site is taken as an example and with frequency analysis and measurements of noise level and noise dose level of the working place noise level is found and differences from the national and international standards are pointed out. Audiometric measurements, questionnaire and stress test applications are performed in order to investigate the effect of noise level above standards on working power. Time and quantity performance are measured before and after the curing engineering applications, which reduced the noise level, in order to find their effect on the production. 11