Le probleme d'individuation dans la philosophie ontogenetique de Simondon
Simondon'un ontojenetik felsefesinde bireyleşme problemi
- Tez No: 570958
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin temel hedefi Simondon'un fiziksel ve biyolojik bireyleşme kuramlarının felsefe tarihindeki diğer bireyleşme kuramları ile karşıklı olarak incelenmesi ve bu düşünceye Simondon öncesi nasıl yaklaşıldığının soykütüğünü çıkarmaktır. Felsefe tarihinde birey ve bireyin oluşumu ile ilgili sorgulamalar ve kuramlar, Sokrates öncesi filozoflara kadar gerilere görürülebilir. Eski yunan ve ortaçağda çokça üzerine düşünülen bireyleşme mevzusu şimdilerde tekrardan tartışmaya açılmış, canlılığını koruyan sorunlardan. Daha önceleri bu sorun, bireyleşmenin arkasında bir hakikat veya ilke olduğu düşünülerek çözülmeye çalışılıyordu. Bu anlamda bu tezdeki temel tartışma Simondon felsefenin genel hatlarını ve kavramlarını yeniden ele almak ve böylelikle de Simondon felsefenin bireyleşme fikri ile varlık sorusuna getirdiği yorumun gücünü ve bu yorumun araladığı yeni felsefi hatları tanımlamaya çalışmak üzerine olacaktır. Bunu yapmadan önce ise, Simondon felsefesinin bireyleşme fikri ile varlık sorusuna getirdiği eleştirinin bağlamı oluşturulacak, yani Aristoteles felsefesi ile arasında gerçekleşen tartışmanın anlaşılması için, önce Aristoteles felsefesinde bu problemin (oluş, oluşum, varlık) nasıl ortaya çıktığı detaylandırılacaktır. Böylece bireyleşme fikrinin hangi bağlama konuştuğu ve nereye eleştiri getirdiği daha iyi anlaşılır olacaktır. Bunun dışında çokça alıntılandığı üzere Simondon'un ilişkisel ontolojisi ile Arsitoteles'ci varlık ontolojisi arasındaki temel farklar gösterilmeye çalışılacak ve Simondon'un varlığın hylemorfist tanımına getirdiği eleştiri açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine Simondon's theories of physical and biological individuation in a comparative way with other theories of individuation in the history of philosophy and to establish the genealogy of how this approach was addressed before Simondon. In the history of philosophy, questions and theories about the individual and his genesis go back to pre-Socratic philosophers. The question of individuation, which has been widely contemplated in ancient and medieval Greek times, has been reopened for discussion and is one of the issues that remains topical. Previously, we tried to solve this problem by thinking that there was a truth or a principle behind individuation. In this sense, the main subject of this thesis will be to re-examine the general lines and concepts of Simondon philosophy and thus try to define the power of Simondon's idea of individuation and the interpretation of its existence at the same time. question of being and the new philosophical lines it opens. Before doing this, the context of the criticism brought by Simondon's philosophy to the question of being with the idea of individuation will be established in order to understand the debate between the philosophy of Aristotle, this problem will be all of first elaborated (becoming, genesis and being). Thus, the context in which the idea of individuation speaks and where it brings criticism will be better understood. Moreover, as it is strongly quoted, the fundamental differences between Simondon's relational ontology and Aristotelian substantialist ontology will be shown and Simondon's critique of the hylemorphist definition of being will be explained.