Bireyleşim problemi ve Tanrı'nın bir'liği
The problem of individuation and God's oneness
- Tez No: 413824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Felsefi literatürde daha çok tümeller problemi ve mahiyet konusu bağlamında ele alınan bireyleşim problemine ilişkin tartışmaların, -başka birçok teolojik mesele yanında- Tanrı'nın birliğine ilişkin önemli sonuçları ve yansımaları vardır. Giriş bölümünde bireyleşim teorisinin, Tanrı'nın bir'liğine dair geliştirilen kanıtlar açısından ne ifade ettiğini ve niçin önemli olduğunu açıkladık. Birinci bölümde, bireyleşim probleminin mahiyetini, kavramsal çerçevesini, tarihsel gelişimini, ilişkili olduğu diğer felsefi-teolojik tartışmaları ve ontolojik statüsünü ele aldık. İkinci bölümde sırasıyla maddi ve gayrimaddi varlıkların bireyleşimine ilişkin teorileri inceledik. Üçüncü bölümde, Tanrı'nın bir'liği lehine geliştirilmiş aposteriori kanıtlamalarla ilgili bazı sorunlara işaret ettikten sonra tümel apriori ilkelere dayanan kanıtlama yönteminin önemine dikkat çektik ve apriori bir kanıtlama tarzı olarak özellikle Fârâbî ve İbn Sînâ gibi filozofların, bireyleşim fikrinden hareket eden kanıtlarını inceledik. Sonuç olarak;“varlık”,“mahiyet”,“bireyleşim”ve“zorunluluk”gibi tümel kavramlardan hareket eden ve Tanrı'nın bireyliğini varlığın(ın) zorunluluğu temelinde açıklayan metafizik anlayışın, Tanrı'nın bir'liğini kanıtlamada aposteriori kanıtlardan daha güçlü bir perspektif ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The discussions related to the problem of individuation which, in philosophical literature, has been mostly dealed with in the context of problem of universals and quiddity, have significant consequences and reflections about God's oneness as well as many other theological issues. First we have explained what the problem of individuation means in terms of proofs promoted in relation to God's oneness and why it is important. After having set a conceptual and contextual framework of the problem we have briefly discussed ontological status of individuation. Then we have examined the theories about the individuation of respectively material and non-material beings. In the third chapter, we have pointed out some problems related to a posteriori proofs for God's oneness and we have drawn attention to the importance of the methods resting on universal a priori principles. We also have examined the proofs originated from the tought of individuation, especially proofs of Al-Farabi and Avicenna, as examples of an a priori proving method. In the conclusion; we can say that, the metaphysical approach which moves from universal concepts like“being”“quiddity”“individuation”and“necessity”, and which explains individuality of the God on the basis of necesssity of (it's) existence, presents more powerful perspective than that a posteriori proofs do.