Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin büyüme ve gelişme durumlarına anneye yapılan eğitimin etkisi
The Effects of education of mothers on the growing and developing statement of babies with low birth weigth
  1. Tez No: 44989
  2. Yazar: NEZİH VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Düşük doğum ağırlıklı doğanların, bir an önce normal düzeye ulaşmalarında yapılabilecekleri saptamak amacıyla, Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Kadın Doğum Kliniğinde 01.12.19*94 31.05.1995 tarihleri arasında doğan 137 düşük doğum ağırlıklı bebek arasından gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen 60 bebek üzerinde yapılan müdahale tipindeki (longidutinal) bu çalışmada, bebekler müdahale ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Bebeklerin, düşük doğum ağırlığına neden olan risk faktörleri bakımından eşleştirilmesine dikkat edilmiştir. Müdahale grubu daha sıklıkla ve düzenli olmak üzere her iki grup her ay izlenerek gelişme durumları tesbit edilmiş, müdahale grubundaki bebeklerin annelerine ise doğumun hemen ardından bebek hakkında bilgi verilmiş, konunun önemi anlatılmış, emzirme ve beslenme ile ilgili eğitim yapılmıştır. Bebeklerin 1., 3., 6., 9. ve 12. aylardaki ağırlık ve boy ölçümleri kıyaslanmış, gelişme ve ek besinlere başlama ayı değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki bebekler doğumda ortalama 2270 + 184gr., kontrol grubundaki bebekler ise 2170 ± 334gr. bulunmuş. Yapılan eğitim ve düzenli izlenme ile müdahale grubu aylık daha fazla kilo kazanarak yıl sonunda doğum ağırlığının 4.3 katına, kontrol grubuda yıl sonunda 4.2 katına ulaşmıştır. Müdahale grubundaki bebeklerin ağırlık ortalamaları 3., 6. ve 9.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF EDUCATION OF MOTHERS ON THE GROWING AND DEVELOPING STATEMENT OF BABIES WITH LOW BIRTH WEIGHT In an interventional (longitudinal) study done in Gynecology Clinic of Kartal Education and Investigation Hospital on a 60 newborns selected by Haphazard Sampling method among 137 low birth Weight ones who were born between 01.12.1994 and 31.05.1995. We determined the interventions that would provide them to gain their normal weight. The babies were divided into: an intervention group and control group. The babies were matched according to the risk factors which caused LBW. Both groups were followed everymonth, with intervention group being more frequently and regulary. So their development processes were determined. Shortly after the delivery the information about babies was given, the importance of the issue was told to the mothers of LBW babies, and these mothers educated on breastfeeding and nutrition. The weights and lengths of the babies in the lrst, 3rd, 6th, 9th and 12th months were compared and their monthly development status and the month for additional nutrient were evalvated. The average weight of babies in the intervention group during delivery was 2270 ±184 gr. and of those in the control group was 2170 ±334 gr. at the birth. As a result of education of mothers and regular followings, the babies in the intervention group have gained more kilos monthly and at the end of 1 year they have reached 4.3 times of their birth weight. The babies in the control group have reached 4.2 times of their birth weight. At 3rd, 6th and 9th months, the average weights of the babies in intervention group have been found to be much more than those in the other group (p< 0. OS). At the same time, the average of the differences of the their weight gain were higher than those in the control group at the 3rd and 6th month (p< 0.05). S3The average length of the babies at birth in the first group was 47.1 ±1.6cm. and the average length of those in the second group was 46.1 ±3. lcm. In intervention group, monthly body length increase was more than that of the control group.