Yerel yönetimlerde sağlık hizmetlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Investigation of local governments compared to health services
  1. Tez No: 450023
  2. Yazar: ENDER GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sağlık ve sağlık kavramları yüzyıllar boyunca insan yaşamının en temel konularını teşkil etmiştir. Ülkelerin üzerinde yıllarca çalıştığı, bunlarla ilgili tüzük, yönetmelik ve yasa çıkardığı; sağlık politikaları belirlemeye çalıştıkları önem arz eden bir alandır. Söz konusu insan yaşamı boyunca bu tür faaliyetlerin neden önemli ve gerekli olduğu daha iyi anlamış olacaktır. Ülke yönetiminde, oldukça önemli olan belediyeler, topluma yönelik ve sürekli sosyal hizmet üreten birimlerdir. Sağlık hizmetlerinin sunumunun gerçekleştirilmesinde belediyelerin en az Sağlık Bakanlığı kadar önemi bulunmaktadır. Belediyeler bazı konularda örneğin; gıda sağlığı ve çevre sağlığı konularında Sağlık Bakanlığından daha kapsamlı hizmet sunmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda belediyelerin sağlık hizmetlerindeki ağırlığı giderek daha çok hissedilmektedir. Belediyelerin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinin sağlık göstergelerine olumlu yansıması sağlık kalitesinin daha üst noktalara ulaşmasını sağlamaktadır. Araştırmada İstanbul ilindeki belediyelerin sunmuş olduğu sağlık hizmetleri karşılaştırılmış ve bazı Avrupa ülkelerindeki yerel yönetimlerin sağlık hizmetlerinin karşılaştırılması yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Sağlık Hizmetleri, Yerel Yönetimler
Özet (Çeviri)
The concepts of health and health have been the most fundamental issues of human life for centuries. He has worked for manyyears on the countries, and issued statutes, regulations and laws related tothem; Health politics. It is a field that they are trying to determine. It will be better understood why such activities are important and necessary through out human life. In country administration, municipalities arevery important municipalities, collective oriented and constantly producing social services. The municipalities are at least as important as the Ministry of Health in the provision of health services. The municipalities are subject tocertain issues; Healthcare is a more comprehensive service. In recent years, the weight of municipal health services is increasingly felt in our country. Positive reflection of the health services of the municipalities on the health indica torsensures that the quality of health reaches higher points. The study to compare the health services managed by Turkey's countries has been completed. Key Words :Health, Health Services, Local Government